komiksrecenzja komiks

Recenzja komiksu „Infidel”

Motyw nawiedzonego domu to jeden z najpopularniejszych tematów w kulturze grozy. Twórcy filmowi jak i autorzy książek przerabiali go na wszelkie możliwe sposoby. Okazuje się jednak, że z wątku tego można jeszcze coś wycisnąć. Udało się to twórcom komiksu Infidel, który niedawno ukazał się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Non Stop Comics.

Dzieło Jose Villarubii to współczesna opowieść osadzona w Ameryce. Skupia się wokół osoby Aishy, Muzułmanki, która związała się z Amerykaninem. Kobieta decyduje się zamieszkać z mężczyzną i jego matką, a na dodatek bierze też pod opiekę jego córkę z poprzedniego związku. Różnice kulturowe sprawiają niestety, że w ich życiu dochodzi do ciągłych napięć, które Aisha stara się łagodzić. Niestety mimo to dochodzi do tragedii.
Oczywiście wątek obyczajowy, który porusza kwestie różnic kulturowych, aklimatyzacji w innym mentalnie świecie, dostosowania się do nowych, innych warunków życia, ale także akceptacji przez osoby, z którymi się wiążem, jest tylko jedną z warstw komiksu. Twórcy nie boją się otwarcie mówić o uprzedzeniach, rasizmie i ksenofobii. Czepiałbym się jedynie równomiernego rozłożenia akcentów. Bo jeżeli istniejącej ksenofobii nie możemy zaprzeczyć, to jednak musimy również wziąć pod uwagę fakt, roszczeniowego podejścia imigrantów do życia w nowym dla nich kraju i w wielu przypadkach całkowitego braku chęci do aklimatyzacji.

Kolejną warstwą jest element grozy. Pod tym względem Infidel to wyborne ghost story. Co jednak wspólnego mają te dwa wątki? Okazuje się, że wiele. Twórcy wpadli bowiem na pomysł, aby nie strach napędzał zło istniejące w tym domu. Zapalnikiem są właśnie wszechobecna ksenofobia i rasizm. To one napędzają bliżej nieokreślone istoty i prowadzą do tragedii.

Infidel to mocna i momentami przerażająca historia. Wrażenie robi duszny i przytłaczający klimat, potęgowany niesamowitymi rysunkami Campbella. Demoniczne istoty potrafią wywołać gęsią skórkę. Pod tym kątem to istny majstersztyk. Warto go poznać choćby dla samych obrazów, które potrafią przerazić mocniej niż niejeden rasowy horror.

Infidel
Twórcy: Jose Villarrubia, Aaron Campbell, Pornsak Pichetshote i inni
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks, horror
Data wydania: 10 czerwca 2019

 

 
Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics
 

 

https://nonstopcomics.com
 

 

 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.