Książkirecenzja książka

Diuna. Pani Kaladanu – recenzja

Pani Kaladanu to drugi tom Trylogii Kaladanu, kolejnej serii ze świata Diuny autorstwa Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis i jak cała seria opatrzona jest rysunkami jednego z największych współczesnych polskich artystów – Wojciecha Siudmaka.

Jak sam tytuł wskazuje Pani Kaladanu w centrum stawia postać lady Jessiki. Konkubina Leto Atrydy i matka Paula Atrydy, miała pośredni, choć ogromny wpływ na losy wszechświata. Poza kilkoma znaczącymi faktami, nie znaliśmy jej dokładnej przeszłości. Wiemy przede wszystkim, że sprzeciwiła się woli swojego zakonu Bene Gesserit i urodziła syna.

Wybór, którego dokonała wpłynął na losy Imerium, ale jej szczegółowe motywacje nie były do końca jasne. Teraz możemy bardziej szczegółowo przyjrzeć się tej enigmatycznej postaci, która musi zdecydować co jest dla niej ważniejsze. Lojalność wobec zgromadzenia, czy więzy krwi. Wszystko to oczywiście w tle imperialnych intryg i politycznych przetasowań.

Politycznym tłem jest tu przede wszystkim bunt przeciwko imperatorowi wywołany przez Jaxona Aru i Wspólnotę szlachecką. To jest największy problem obecnego Imperatora Shaddama IV. Jednak Atrydów bardziej dotyczy rodzący się konflikt z Harkonnenami, co oczywiście pozwala nam bardziej zrozumieć to co wydarzyło się w pierwszym tomie Kronik Diuny.

Pani Kaladanu podobnie jak pierwszy tom nie zachwyca porywającą fabułą. Twórcy bardziej skupiają się różnych wątkach i rozbudowaniu ich, a prowadzą narrację tak aby główną korzyścią czytania było odkrywanie historii postaci wprowadzonych powieści Diuna Franka Herberta. Mamy więc mocny wgląd w relacje między tymi postaciami jak  Gurney Halleck, Duncan Idaho, Thufir Hawat i Wellington Yueh. Powieść przenosi się również na inne znajome twarze, dając nam zapowiedź świata samej Diuny.

Drugi tom mocnego political fiction rzuca coraz więcej światła na postacie i wydarzenia, które w oryginalnym cyklu tylko zostały zarysowane. Poza tym mamy tu mnóstwo knowań, spisków i zdrad. Oczywiście do oryginału historii tej daleko. Mimo to warto poświęcić czas na lekturę.

Diuna. Pani Kaladanu
Autor: Brian Herbert, Kevin J. Anderson
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Cykl: Trylogia Kaladanu
Gatunek: Fantastyka

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 
http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.