Książkirecenzja książka

„Przed sądem II RP” – Helena Kowalik

Można zauważyć pewną tendencję na rynku wydawniczym w ostatnim czasie – mam na myśli powstawanie wielu książek historycznych, czy raczej parahistorycznych, które podbijają gusta czytelników, a cechują się raczej miernym poziomem jakości i podbijają sprzedaż przy pomocy tanich zagrywek. Tak jest chociażby w przypadku wydawanych niemal maszynowo książek poświęconych obozom śmierci. Trudno w tym gąszczu się połapać i wychwycić jakieś złoto – na szczęście jestem w stanie w tym pomóc w następujący sposób: polecę książkę historyczną, którą zdecydowanie warto przeczytać.
Mowa o Przed sądem II RP autorstwa Heleny Kowalik. Jak sam tytuł wskazuje, książką dotyczy procesów, które miały miejsce w latach – mniej więcej – dwudziestych ubiegłego wieku. Autorka opisuje kilkanaście spraw sądowych. Niektóre z nich są ze sobą połączone, inne są kluczowe dla społeczeństwa tamtego okresu, jeszcze inne są po prostu piekielnie ciekawe – warto zwrócić tu uwagę na różnorodność tematów tych spraw. Możemy przeczytać na przykład o próbie zbiorowego samobójstwa studentów, o rzekomo zdradzanym mężu, który zastrzelił żonę i wielu innych sprawach związanych z otruciami, zabójstwami, kradzieżami czy wyłudzeniami. Choć nie można tytułowi temu odmówić rzetelności (całość została napisana na podstawie autentycznych wycinków z gazet, a przytaczane słowa adwokatów czy sędziów są zgodne z prawdziwymi), to nie można także narzekać na język, jakim została napisana. Kowalik nie stara się zabawiać czytelnika czy zaskakiwać go – podaje jedynie suche fakty, które jednak ubiera w bardzo przyzwoity płaszcz, dzięki któremu jesteśmy w stanie niemal namacalnie przenieść się do opisanych czasów. Zresztą uwypuklenie i doskonałe opisanie realiów historycznych jest kolejną znaczą zaletą tej pozycji.

Polecam Przed sądem II RP nie tylko fanom historii, chociaż wydaje mi się, że to jednak ich lektura pochłonie najbardziej. Bardzo przyzwoity, świetnie napisany, a przede wszystkim rzetelny tytuł, który znacznie wyróżnia się w tym całym natłoku średnich, miernych i nieciekawych książek historycznych plasujących się na wysokich miejscach list sprzedaży.

Tytuł: Przed sądem II RP
Autor: Helena Kowalik
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: historia

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Jakub Łaszkiewicz

Rocznik 2001. Fan Kultu i Jacka Kaczmarskiego. Autor dwóch powieści dla młodzieży: "Kalesony Sokratesa" oraz "Wszystkie dziewczyny Wertera". Wielki miłośnik kina, w szczególności dzieł Stanleya Kubricka i Ingmara Bergmana. Stand-uper.