Książkirecenzja książka

Joanna Zaręba. Krótka historia psychologii – recenzja

Psychologia to dziedzina nauki obejmująca mnóstwo fascynujących zagadnień, dotyczących m.in. procesów poznawczych, emocji, uczenia się, inteligencji i osobowości. Na temat każdego z nich powstała już niezliczona ilość publikacji. Wiele jest też opracowań, które starają się zebrać w jednym miejscu podstawowe informacje z nią związane. Nie każde jednak z nich jest w stanie zainteresować czytelnika przekazywanymi treściami. Jednym z tytułów, który robi to z powodzeniem, jest Krótka historia psychologii autorstwa Joanny Zaręby. Książka została opublikowana przez wydawnictwo RM.
Autorka zabiera czytelników w niezwykłą podróż do świata umysłu. Pierwszym przystankiem na drodze do znalezienia odpowiedzi na pytanie “czym jest psychologia”, jest oczywiście jej kolebka, czyli starożytna Grecja. Tales, Hipokrates, czy też Platon – Joanna Zaręba pokrótce przybliża odbiorcom sylwetki najważniejszych myślicieli tego okresu. Kolejne etapy wyprawy w czasie i przestrzeni zabierają nas m.in. do Rzymu i Anglii, z czasem obejmując zasięgiem teren całego świata i jego nie tylko dawnych, ale i współczesnych mieszkańców.

Joanna Zaręba omawia w telegraficznym skrócie wszystkie najważniejsze dziedziny psychologii. Trzeba zaznaczyć, że dotyka każdego tematu w niewielkim stopniu. Dlatego też Krótka historia psychologii stanowi dobry wstęp do dalszych badań, ale samo w sobie nie wyczerpuje tematu. Świadoma tego faktu autorka zamieszcza na ostatnich stronach swojej książki propozycje lektur, po które mogą sięgnąć czytelnicy, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę.

Zaletą publikacji wydawnictwa RM jest niewątpliwie przystępny język. Autorka w ciekawy, konkretny sposób omawia poszczególne tematy, ilustrując je różnorodnymi przykładami. Niewielkim minusem może być dla niektórych osób brak przypisów zawierających źródła przytaczanych informacji.

Krótka historia psychologii Joanny Zaręby to przegląd dziejów tej właśnie dziedziny nauki od starożytności, po czasy współczesne. Na nieco ponad 300 stronach książki znajdziemy mnóstwo interesujących informacji, które przekazane są w sposób zwięzły i ciekawy. Tytuł ten jest doskonałym wstępem do własnych, bardziej szczegółowych badań konkretnych zagadnień lub dyscyplin psychologii, który pozwala zyskać szerszy ogląd na psychologię. Dlatego też polecam go jako lekturę przede wszystkim dla osób, które nie mają jeszcze dużej wiedzy w tym zakresie.

Krótka historia psychologii
Autor: Joanna Zaręba
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2022

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu RM

 

 
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.