Książkirecenzja książka

Sowieci. Opowieści Niepoprawne Politycznie II – Piotr Zychowicz

Piotr Zychowicz to w chwili obecnej jeden z najbardziej kontrowersyjnych publicystów historycznych. Redaktor naczelny pisma „Do Rzeczy Historia” w każdej swojej książce przedstawia tezy niewygodne dla wielu. Wychodzi na przeciw regułom, ukazując inne poglądy niż te, które są ogólnie przyjęte jako jedyne i słuszne. Oczywiście można się z wieloma jego tezami nie zgadzać i polemizować z nimi, choć do tego trzeba mieć szerszą wiedzę historyczną. Niemniej jednak nie można się nie zgodzić, że wnioski które wysuwa na ogół zdają się być racjonalne.

W ostatniej swojej książce zatytułowanej Żydzi Zychowicz podjął się trudnego zadania ukazania relacji polsko-żydowskich po II wojnie światowej. Autor mierzy się z niewygodnymi prawdami, które narzucane są nam przez historyków i serwuje gorzką, ale otrzeźwiającą lekcję, która pozwoli na spojrzenie na „naród wybrany” z innej perspektywy. Niestety to, co przekazuje Zychowicz daleko mija się z polityczną poprawnością, ale dzięki temu książka ta w tak dobitny sposób przemawia do czytelników. Idąc za ciosem autor prezentuje kolejne niepoprawne opowieści, tym rzem skupiając się na Sowietach.

Tak jak w poprzedniej publikacji autor rezygnuje ze standardowej budowy. Książka bowiem składa się z wywiadów i artykułów publikowanych na łamach różnych pism. Choć tym razem trafiają się również niepublikowane dotąd perełki. Jeżeli ktoś z pospolitych zjadaczy chleba może powiedzieć, że wie wszystko na temat komunizmu, Stalina i relacji polsko-sowieckich, to zwyczajnie jest w błędzie. Piotr Zychowicz w drugiej odsłonie swojego kontrowersyjnego cyklu udowadnia, że wiele nie zostało jeszcze powiedziane. Wysuwa szokujące tezy i popiera je mocnymi argumentami.

W dzisiejszych czasach istnieje dziwna praktyka, która za wszelką cenę chce wmówić społeczeństwom, że Hitler i nazizm, były największą katastrofą ubiegłego wieku. Oczywiście zbrodnie Niemiec w czasie II wojny światowej nie podlegają jakimkolwiek dyskusjom, ale każda próba wywołania na ten temat polemiki wiąże się z tym, że przeciwników tej prawdy z góry okrzykuje się mianem faszystów i tym podobnych. Niestety prawda jest taka, że Stalin był o wiele gorszy od Hitlera, a bolszewizm i komunizm był o wiele gorszy od nazizmu i faszyzmu, choć na przykładzie Europy widać ich wspólne podłoże. Trafnie porównanie tych dwóch totalitaryzmów oddają słowa Marszałka Rydza – Śmigłego: „Niemcy zagrażają naszej niepodległości. Sowieci zagrażają naszym duszom”. Bardzo dosadnie brzmią też słowa Józefa Mackiewicza: „Niemieccy okupanci robili z Polaków bohaterów, bolszewicy robili zaś z Polaków gówno”. Mocne słowa, ale oddają całą istotę tych dwóch totalitaryzmów.

Dlaczego więc w świecie krąży pogląd, że nazizm był o wiele gorszy od bolszewii, a niekiedy nawet próbuje się wybielać niektóre działania komunistów? Na to i wiele innych bardzo trudnych pytań autor Obłędu ’44 daje odpowiedzi. Czasami nie są one jednak łatwe i proste, ale niestety prawda nie zawsze musi był łatwa. Jednak czasami trzeba się z nią zmierzyć, aby oddać dziejową sprawiedliwość i pokazać zło jako zło, bo w dzisiejszych czasach prawda jest coraz bardziej zacierana. Widać to choćby po ostatnich wydarzeniach związanych ze śmiercią komunistycznego przywódcy Kuby, którego czołowi przywódcy Unii Europejskiej i wielu państw, żegnają jako wielkiego przywódcę i wyzwoliciela.

Warto więc zapoznać się z najnowszą książką Piotra Zychowicza, w której bardzo celnie punktuje największe zbrodnie komunizmu i otwarcie mówi o zbrodniczym systemie, który pochłonął miliony ofiar w imię antyludzkiej ideologii. Systemie, w którym skazańcy dziękują swoim oprawcom za los jaki ich spotyka. Systemie, który nie tylko nie liczył się z jednostką, ale z tysiącami jednostek, całymi społeczeństwami. Wyłania się jedno istotne pytanie. Dlaczego świat pozwolił, aby tak nieludzki system mógł trwać tak długo i pod płaszczem prawa pochłonąć miliony niewinnych istnień? Polecam.

 

Sowieci. Opowieści Niepoprawne Politycznie II
Autor: Piotr Zychowicz
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: Publicystyka
Data wydania: 22 listopada 2016

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.