komiksrecenzja komiks

Aimee de Jongh. Dni Piasku – recenzja

Aimée de Jongh jest holenderską ilustratorką i autorką komiksów. Znaczącą w jej karierze jest powieść graficzna Dni Piasku, która niedawno na naszym rynku wydawniczym ukazała się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics. Skupia się ona wokół prawdziwych wydarzeń jakie miały miejsce niecały wiek temu na terenach między Oklahomą, Texasem i Kansas.

Jak już wspomniałem akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. Jest rok 1937. Młody fotograf w dobie Wielkiego Kryzysu dostaje wymarzoną pracę. Zatrudniony zostaje przez Agencję Bezpieczeństwa w Rolnictwie, aby udokumentować warunki życia mieszkańców nękanych suszą i burzami pyłowymi. Zjawisko zwane Dust Bowl, doprowadziło do katastrofy klimatycznej i ogromnej ludzkiej tragedii.

W czasie pobytu w Oklahomie, John, stara się zostać zaakceptowany przez tamtejszą ludność. Początkowo ma z tym spore trudności. Z czasem jednak udaje mu się znaleźć akceptację przynajmniej części mieszkańców. Zaprzyjaźnia się nawet z pewną kobietą. Znajomość z nią uświadamia mu ludzką tragedię nie tylko wywołaną suszą, ale i kryzysem, który ogarnął kraj. Zaczyna kwestionować swoją rolę fotografa, ale i instytucjonalną pomoc państwa.

Historia de Jongh to przede wszystkim opowieść o ludzkiej tragedii. To co wydarzyło się w tamtych miejscu nie tylko nie napawa optymizmem, ale wręcz przeciwnie. Potrafi doprowadzić do depresji każdego. Nie inaczej było z głównym bohaterem, który nie tylko nie potrafił odnaleźć się w tym co robi, ale i zagubił sens swojej pracy, ostatecznie poddając się. Jednak nie tylko to jest tu ważne.

Autorka zestawia wielki dramat społeczeństwa, związany z Dust Bowl, czy Wielkim Kryzysem, z małymi ludzkimi tragediami. Na pierwszy plan wyłania się przede wszystkim ubóstwo. Jest ono oczywiście głównie podyktowane wyżej wymienionymi czynnikami, ale i tak staje się znaczącym elementem tej historii, po w wielu wypadkach doprowadza do śmierci.

Za mocną i depresyjną historią idą melancholijne, surowe, ale wyraziste obrazy. Ludzka tragedia wylewa się niemal z każdego kadru. Każdy rozdział rozpoczyna się autentyczną fotografią z tamtego okresu, a niektóre kadry nawet je naśladują. Dostajemy dzięki temu odczucie realizmu, potwierdzające prawdziwość ukazanych na kartach tego komiksu wydarzeń. To za ich pomocą głównie opowiedziana jest ta historia, która jest oszczędna jest w słowa, a obrazy oddają dużo więcej emocji niż tysiące słów.

Dni Piasku to historia tragiczna. Jest to dramat społeczeństwa, ale i jednostki, która swoim idealistycznym podejściem do pomocy ponosi porażkę. Z drugiej strony jest to również opowieść o odwadze i próbie pokonywania przeciwności w sytuacji, gdy wszystko zwraca się przeciwko nam. Jest to jedna z tych historii, wobec której nie można przejść obojętnie.

Dni Piasku
Autorka: Aimée de Jongh
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 20 kwietnia 2022

https://nonstopcomics.com
 
 
 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.