komiksKryminalna Kulturacjarecenzja komiks

„Jazz Maynard. Trylogia Islandzka” Recenzja komiksu

Przed rokiem Non Stop Comics zaprezentowało pierwszą odsłonę hiszpańskiego komiksu Jazz Maynard  – nakreśloną z rozmachem mieszankę akcji, kryminału i gangsterki. Głównym bohaterem historii wykreowanej przez Raula Anisę Arsisa jest tytułowy Jazz, wirtuoz trąbki, legendarny złodziej, a przy tym człowiek, który nieustannie pakuje się w kłopototy. Niedawno na polskim rynku zagosiła kontynuacja przygód Maynarda w formie Trylogii Islandzkiej.

Akcja komiksu rozpoczyna się wkrótce po wydarzeniach z poprzedniej części. Maynard wrócił do Barcelony, jego były przyjaciel, Judas trafił za kratki, a siostra dzięki pomocy ukochanej Jazza dostaje się na studia. Wszystko zaczyna się układać, ale sielanka nie trwa długo. Rzeczywistość nienawidzi pustki, dlatego miejsce po Judasie już próbuje przejąć nowa szycha przestępczego świata. Tymczasem Jazz zgadza się przyjąć wyjątkowe zlecenie odnalezienia i przejęcia starożytnego wręcz artefaktu. W tym celu razem z wiernym kumplem Teo udaje się na Islandię. Nie wie jednak, że w tym zimnym i skalistym kraju przyjdzie mu zmierzyć się z własną przeszłością.
Jeżeli pokochaliście pierwszy tom za jego charakternego i zadziornego bohatera oraz niezwykle wręcz filmową strukturę fabuły, to możecie być spokojni – w Trylogii Islandzkiej wszystko jest na swoim miejscu. To właściwie gotowiec na hollywoodzki film – jest tajemnica z przeszłości, niejednoznaczny protagonista, miłość, intryga, barwne czarne charaktery i duuuużo kopaniny. Czyta się to jednym tchem.

W dodatku twórcy nie osiadają na laurach i starają się nie tylko eksplorować świat przedstawiony, niczym w przygodach Bonda zabierając nas w kolejne zakątki świata, ale przede wszystkim rozwijają postać samego Maynarda. W tym tomie odkryjemy okoliczności jego pobytu w Stanach Zjednoczonych, poznamy przyjaźnie jakie tam zawierał i umiejętności, jakich się nauczył. Jednocześnie Arsis umiejętnie ogrywa temat, aby przeszłość wróciła do bohatera i teraz znów stanęła mu przed oczami.

Jazz Maynard to prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli dobrej akcji. Świetne, barwne postaci, filmowa intryga, zimna islandzka sceneria i fantastyczna strona wizualna.

Jazz Maynard: Trylogia islandzka
Autor: Raul Anisa Arsis
Rysunki: Roger Ibanez
Tłumaczenie: Jakub Syty
Gatunek: Komiks, kryminał
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 2020

 

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.