Właściwy wybór. P. Z. Reizin – recenzja

Element sztucznej inteligencji w książkach raczej nie zdziwi żadnego fana literatury fantastyczno-naukowej. To już klasyk, że maszyny, początkowo kontrolowane przez człowieka, chcą przejąć władzę nad światem. Co się jednak wydarzy, gdy wpleciemy ją w romans? Na to pytanie odpowiedz znajdziemy w najnowszej powieści P. Z. Reizin o tytule Właściwy wybór. 

Aiden to program komputerowy, który współpracuje z Jen, trzydziestoczteroletnią dziennikarką. Kobieta nie wie jednak, iż samoucząca się i przetwarzająca niewyobrażalną ilość danych na sekundę sztuczna inteligencja szpieguje ją okrągłą dobę. Aiden zna jej rozkład dnia, codzienne wydatki oraz najskrytsze upodobania. Wie też jak przebiegło jej zerwanie z narzeczonym, ze wszystkimi, najdrobniejszymi szczegółami. Z tego też powodu postanawia znaleźć dla Jen odpowiedniego partnera. 

Muszę przyznać, iż wykorzystanie programu komputerowego jako głównego bohatera romansu brzmi całkiem…abstrakcyjnie. P. Z. Reizin połączył w swojej książce coś, co z pozoru nie powinno się udać, a co wśród sztampowych romansów wyłamało się niebanalnością. Czytało się to szybko i przyjemnie, podnosząc kąciki ust w jednym momencie, po to by w następnym załamać ręce nad nieporadnością przedstawionych bohaterów. 
Właściwy wybór jest nadzwyczaj niewymagającą lekturą. Pisana z perspektywy wspomnianego wcześniej Aidena charakteryzuje się stricte brytyjskim poczuciem humoru, który powinien przypaść do gustu większej części czytelników. Mimo nieco rozwlekłych rozdziałów, książka broni się dialogami oraz kilkoma niespodziewanymi zwrotami akcji. Jedynym subiektywnym mankamentem jest zauważalne upodobanie autora do nawiasów – było ich po kilkanaście w każdym rozdziale. W ogólnym rozrachunku nie psuje to jednak percepcji Wyboru. Na uznanie zasługuje merytoryczne podejście autora do tematu – mimo iż nie jest to literatura faktu, większość informacji zawartych w tekście pokrywa się z rzeczywistością. Powieść klimatem przypomina serię autorstwa Helen Fielding o przygodach Bridget Jones – komedia przeplata się z dramatem tworząc absorbującą czytelnika mieszankę. 

Każdy, kto sądził, iż w romansie widział już wszystko, a kieruję to w szczególności do kobiet, powinien z tą propozycją literacką zaznajomić się nieco bliżej. 

Właściwy wybór
Autor: P.Z. Reizin
Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Gatunek: Romans
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 15 stycznia 2019

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.