HistoriaKsiążkirecenzja książka

Christian Grataloup. Atlas Historii Świata – recenzja

Ludzkość cały czas się rozwija, a świat nie stoi w miejscu. Zmiany, które obserwujemy dzieją się na naszych oczach. Powstają nowe państwa i przesuwają się granice. Nawet jeżeli wzięlibyśmy pod uwagę ostatni wiek, to zaobserwowalibyśmy wywrócenie mapy politycznej głównie Europy ale i całego świata do góry nogami. Jednak słowa to tylko słowa, a obrazy mocniej przemawiają do wyobraźni człowieka. Nic więc dziwnego, że najlepiej zobrazować te zmiany za pomocą map. Zbiorem takich map i przemian, które opisują, może pochwalić się wydawnictwo Post Factum, które niedawno wydało Atlas Historii Świata autorstwa Christiana Grataloupa.

Atlas ten to niesamowita historia ludzkości ukazana z perspektywy XXI wieku. Został przygotowany na podstawie publikacji, które najpierw zamieszczane były we francuskim czasopiśmie L’Histoire. Zawiera on ponad pięćset map, wraz z dokładnymi opisami i informacjami, na które trzeba zwrócić uwagę. Pokazują one najważniejsze przemiany od samych początków ludzkości, tworząc coś  w rodzaju skompresowanego podręcznika ukazującego naszą długą i skomplikowaną historię w sposób konkretny i przystępny.

A to jest w tym przypadku najważniejsze. W dzisiejszych czasach trudno bowiem przyciągnąć młodych ludzi do nauki historii. Z drugiej strony mało kogo nie fascynują odpowiednio ukazane mapy. Wzbudzają one dużo większe zainteresowanie niż historia pisana. Pomysł ukazania dziejów ludzkości w takiej formie jest więc strzałem w dziesiątkę. Liczyć się trzeba z tym, że wszystkiego nie da się tu pokazać, ale autor najważniejsze wydarzenia zawiera, skupiając się głównie na kontynencie Europejskim. Najwięcej zaś miejsca poświęca oczywiście najnowszej historii Europy, a szczególnie Francji. Polska jest tu wspomniana, głównie przez pryzmat rozbiorów i drugiej wojny światowej.
Atlas Historii Świata to ciekawe kompendium wiedzy na temat przeszłości naszego globu i przemian jakie doświadczyła ludzkość na przestrzeni swojego istnienia. Lektura, do której chce się wracać. Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Atlas może służyć do nauki i zabawy a przy okazji pozwoli zrozumieć historię naszego świata.

Atlas Historii Świata
Autor: Christian Grataloup
Wydawnictwo: Sonia Draga Post Factum
Gatunek: literatura faktu, atlas
Data wydania: 02 grudnia 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.