KsiążkiKsiążki nowości

Informacja prasowa: Leszek Lichota głosem Rambo!

Seria audiobooków Davida Morrella, wydana przez Storytel, to oryginalna wersja kultowego filmu o weteranie z Wietnamu, która na pewno was zaskoczy. Premiera już 2 lutego.

Rambo stał się jedną z najbardziej popularnych postaci filmowych w historii kina. Niewielu jednak wie, że pierwowzór literacki dość mocno różni się od ekranizacji. Dzięki trzyczęściowej serii audiobooków zrealizowanej przez Storytel, będziemy mogli poznać Rambo w pierwotnej odsłonie – kładącej nacisk na dramat jednostki, polaryzację społeczeństwa i antywojenne przesłanie.  W klimat tych dreszczowców wprowadzi słuchaczy głos Leszka Lichoty. 

Rambo – skomplikowany, miotany sprzecznościami, prześladowany i często błędnie rozumiany outsider, uwikłany w konflikt ze stróżem prawa. Dziś nazwisko głównego bohatera jest już częścią języka codziennego, a sam heros stanowi ważny element ogólnoświatowej popkultury. Nie da się ukryć, że jego wizerunek nierozerwalnie związany jest z wcielającym się w tę postać Sylvestrem Stallone. Zanim jednak filmy rozpropagowały sylwetkę niezwyciężonego wojownika,, powstał książkowy bestseller, który jak się okazuje, różnił się w dużej mierze od kina akcji. 

David Morrell jest światowej sławy autorem powieści sensacyjnych, wielokrotnie nagradzanym za swoje literackie dokonania. Jego 32 dotąd wydane książki sprzedały się w ponad 18 milionach egzemplarzy na całym świecie i zostały przetłumaczone na ponad 22 języki. „Rambo. Pierwsza krew” to jego debiutancka powieść, zainspirowana ówczesnymi nastrojami w Stanach Zjednoczonych związanymi z wojną wietnamską oraz wydarzeniami, które Morrell śledził w mediach. To także próba zwrócenia uwagi na zespół stresu pourazowego, którego doświadczali żołnierze w zderzeniu z codziennym życiem. Niezrozumienie, bezradność i wyobcowanie uniemożliwiały im funkcjonowanie w normalnej rzeczywistości.

Pierwszy audiobook z tego cyklu, który pojawi się w Storytel, koncentruje się na rywalizacji dwóch weteranów wojennych. Powracający właśnie z Wietnamu Rambo staje się zwierzyną łowną dla starszego od niego bohatera z Korei – szeryfa Willa Teasle’a. Pojedynek byłych żołnierzy jest wojną pokoleniową, ukazującą dwie różne mentalności i odmienne spojrzenia na świat. „Rambo. Pierwsza krew” miała być powieścią pacyfistyczną, niosącą przesłanie: wojna zawsze prowadzi do klęski. Problematyka polaryzacji społeczeństwa, mając na uwadze nawet obecnie panujące nastroje społeczne, jawi się jako ponadczasowa.

Pierwsza część serii książek, wydana w 1972 roku, ma zupełnie inne zakończenie niż jej kinowa adaptacja wypuszczona 10 lat później. Wytwórnia filmowa zmieniła je zostawiając sobie furtkę dla ewentualnych kontynuacji. Finał powieści z pewnością będzie wielkim zaskoczeniem dla tych, którzy historię komandosa znali jedynie z obrazów kinowych. W ślad za pierwszą produkcją powstały dwie kolejne. W nich także pojawia się kwestia różnic filmowych wersji i pierwowzorów Davida Morrella. W swoich książkach autor nie tylko wzbogaca fabułę o psychologiczne i charakterologiczne aspekty, które w filmach potraktowane zostały po macoszemu, ale też nie utożsamia się z przesłaniem zawartym w treści. Jak sam twierdzi, sequele są zaprzeczeniem myśli przewodniej jego pierwszej powieści. Zamiast działać przeciwko podziałom, takowe tworzą.

Storytel w trzyczęściowej serii, czytanej przez Leszka Lichotę, przedstawia autorskie spojrzenie Davida Morrella na postać Johna Rambo. W wersji literackiej bohater kina akcji ma zdecydowanie więcej głębi niż w naszpikowanych efektami specjalnymi produkcjach kinowych. 

Leszka Lichotę, cenionego polskiego aktora filmowego, serialowego oraz teatralnego, widzowie znają ze świetnych seriali sensacyjno-kryminalnych, takich jak „Wataha” oraz „Pułapka”, obyczajowych – „Prawo Agaty”, „Na Wspólnej” oraz filmów „Boże Ciało”, „Świadek Koronny” czy „Miłość jest wszystkim”. Na planie trailera aktor odpowiedział na kilka pytań. 

W  trailerze promującym serię audiobooków, aktor wcielił się w postać pisarza – Davida Morrella. Autor i reżyser zwiastuna, Jakub Barzak, Dyrektor Marketingu Storytel, przybliża swoją koncepcję scenariusza, która ma skupić uwagę słuchaczy na pierwotnej, literackiej wersji: “Rambo to ikona, kojarzona głównie z wizerunkiem twardziela Sylvestra Stallone czy wszechobecną rozpierduchą, strzelaniną i latającymi nożami. Niewątpliwie jest to efekt produkcji filmowych, których sam, jak młody człowiek byłem fanem. Taki obraz Rambo został w nas utrwalony. Powieść natomiast odkrywa bardzo interesujące, ale i mocno dramatyczne studium postaci. Pozwala nam się zagłębić w tragizm całej sytuacji, która prowadzi nas do zgoła innego zakończenia historii jaką znamy z filmu. Dlatego nie chciałem dotykać ikony, mierzyć się z wizerunkiem silnie ustanowionym, a zaprosić i zainteresować słuchacza wykorzystując słowa autora Davida Morrella, którego zagrał w trailerze Leszek Lichota, czytający całą powieść w Storytel”. 

Zwiastun zrealizował dom produkcyjny Don’t Panic Production. Za pomysł, kreację i reżyserię odpowiada Jakub Barzak. Autorem zdjęć jest Maciej Twardowski, a ilustracje stworzył Piotr Rosner.

Premiera audiobooka „Rambo. Pierwsza krew” 2 lutego w Storytel. Kolejne części  „Rambo. Pierwsza krew tom 2” i „Rambo. Pierwsza krew tom 3” również ukażą się w lutym.

STORYTEL

Redakcja Administrator