KsiążkiKsiążki nowości

Informacja prasowa: Perły – panorama społeczna przedwojennej Polski

Perły to chronologicznie pierwszy zbiór opowiadań Izraela Joszua Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Zawiera 10 tekstów napisanych przez bardzo młodego Izraela w latach 1916-1922. To właśnie te utwory i ich przedruki w najbardziej poczytnej gazecie “Forwets” przyniosły mu sławę na całym świecie.

To proza z najwyższej półki. Mogłaby się przejrzeć w powieści Reymonta, nagrodzonej tylko chwilę później literacką Nagrodą Nobla. Izrael Joszua Singer nigdy Nobla nie dostał. Nagrodę przyznano  jego bratu, Baszewisowi. Do dzisiaj trwa spór, który z nich był lepszym pisarzem. Nieznane dotąd  u nas opowiadania trafiają do rąk polskojęzycznego czytelnika. Niech ucieszą serce i oko, bo w opisie światła starszy z Singerów nie ma sobie równych – tak o książce napisał Remigiusz Grzela, dramaturg, poeta, dziennikarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w  Warszawie. 

Perły to drugi, po Na obcej ziemi, wydany przez Fame Art, tom opowiadań Izraela J. Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Razem z opowiadaniami siostry autorów Ester Singer Kreitman pt. Rodowód  tworzą serię Fame Art., powstałą z fascynacji niebywałym talentem żydowskiego rodzeństwa.

Podobnie jak Na obcej ziemi, Perły stanowią panoramę społeczną przedwojennej Polski. Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie i ich uwikłanie w życie. Singer wychodzi poza symboliczne getto żydowskie – traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat opowiadań I.J. Singera nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanej dychotomii jednostka vs. świat. Szeroko rozwinięta perspektywa antropologiczna, a także doskonały styl pisarski starszego Singera, czynią z niego pisarza, którego dzieła nie tracą na aktualności do dziś.

Książka ukaże się na początku lutego zarówno w formie papierowej, estetycznie  nawiązującej do całej  serii żydowskiej wydawnictwa Fame Art, jak i w formie ebooka.  

Partnerem wydania jest Teatr Żydowski w Warszawie.

Patroni: Chidusz Magazyn Żydowski oraz  Instytut Historyczny Żydowski w Warszawie.

O autorze: 

Izrael Joszua Singer (1893 – 1944) – pisarz, dramaturg i dziennikarz żydowski tworzący w języku  jidysz. Urodzony w Biłgoraju, był bratem oraz mentorem najsłynniejszego po drugiej wojnie  światowej pisarza jidysz, noblisty – Izaaka Baszewisa Singera oraz pisarki Ester Singer Kreitman.  Przed 1914 r. związany był z  żydowskimi środowiskami artystycznymi Warszawy. Jedna z głównych postaci literackich środowiska żydowskiego Warszawy lat 1921–33, a od 1933 r.  również Nowego Jorku. Początkowo tworzył małe formy prozatorskie, m.in. zbiór Perły i inne  opowiadania (1922) i dramaty, m. in. Ból ziemi (1922). Uznanie zyskał jako powieściopisarz,  m.in. Josie Kałb (1932, wyd. pol. 1992) i autor sag rodzinnych, m.in. Bracia Aszkenazi (1936, wyd.  pol. 1998), Rodzina Karnowskich (1943, wyd. pol. 1992). Już po śmierci opublikowano jego  wspomnienia z dzieciństwa Ze świata, którego już nie ma (1946).

O tłumaczu: 

Krzysztof Modelski – rocznik 1952, urodzony w Poznaniu. Absolwent historii na Uniwersytecie im.  A. Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel w I LO im. K.  Marcinkowskiego w Poznaniu. Był konsultantem i autorem tekstów na temat polskich Żydów w polskiej edycji Encyklopedia Britannica, redaktorem (wraz z J. Topolskim) i współautorem książki Żydzi w Wielkopolsce na  przestrzeni dziejów (Poznań, wyd. 1 1995, wyd. 2 1999). Jako tłumacz literatury jidysz zaczynał publikując w nieistniejącym dziś tygodniku „Fołks  Sztyme” przekłady opowiadań M. Nadira, I. Baszewisa-Singera, A. Rajzena, J. Josady, Z. Segałowicza. Obecnie współpracuje z pismem społeczno-kulturalnym „Miasteczko Poznań”,  w którym publikuje przekłady oraz eseje historyczno-literackie.

Informacje dodatkowe o książce:

Premiera: 4 lutego 2021
Przekład: Krzysztof Modelski
Autorka okładki: Zuzanna Opozda
210×127 mm, 230 stron
Okładka twarda 
Dystrybucja – www.fameart.pl

O wydawnictwie:

Fame Art to młode, lubelskie wydawnictwo, powstałe z fascynacji kulturą i sztuką, także tą żydowską. Działa od 2015 roku, koncentrując się na projektach literackich, ale też muzycznych. 

Wydarzenia towarzyszące promocji Pereł.*

4.02.2021 – premiera online Pereł w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Remigiusz Grzela, kierownik literacki teatru, poprowadzi rozmowę z Krzysztofem Modelskim, tłumaczem książki oraz Natalią Moskal, właścicielką Wydawnictwa Fame Art. Link do spotkania: https://www.facebook.com/events/829828180915526

11.02.2021 – rozmowa hebraistki Magdaleny Wójcik z Krzysztofem Modelskim oraz Natalią Moskal w Żydowskim Instytucie Historycznym.

17.02.2021 – Czytelnia POLIN, rozmowa z Krzysztofem Modelskim prowadzona przez hebraistkę Annę Klingofer-Szostakowską link do spotkania: https://www.facebook.com/events/685564595458182

*Dla uczestników spotkań przygotowany został specjalny kod rabatowy na zakup książki.

 

Redakcja Administrator