Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Katarzyna Puzyńska. Śreżoga – recenzja

Śreżoga to najnowsza powieść Katarzyny Puzyńskiej, bodajże najpoczytniejszej w ostatnim czasie polskiej autorki kryminałów. Akcja powieści rozgrywa się w okolicach miejscowości Lipowo, a bohaterami są znani z poprzednich części sagi policjanci z miejscowej komendy z aspirantem Danielem Podgórskim i Klementyną Kopp na czele. Najnowszy, dwunasty już tom cyklu, który na naszym runku ponownie ukazał się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, podobnie jak poprzednie części oferuje czytelnikom kawał świetnej i niezobowiązującej rozrywki, a zarazem wprowadza wiele zaskakujących zmian.

Akcja najnowszej części sagi o policjantach z Lipowa, choć od dłuższego czasu powinna to być saga o policjantach z Brodnicy, rozgrywa się na dwóch liniach czasowych. Pierwsza to rok 2020 i śledztwo Daniela Podgórskiego dotyczące brutalnie zmasakrowanych ciał, którym zamiast nóg sterczą groteskowe ptasie nóżki. Druga linia czasowa, skupia się na roku 2018 i śledztwie nieżyjącej już Emilii Strzałkowskiej, która poszukuje sprawcy mordu na młodej dziewczynie.

W najnowszej odsłonie swojej kryminalnej serii, autorka wprowadza kilka zaskakujących elementów. Dowiadujemy się o śmierci Emilii Strzałkowskiej, która była częścią miłosnego trójkąta, napędzającego wątek obyczajowo-miłosny przez wszystkie części tej historii. Teraz ten wątek schodzi na boczny plan, a zarysowany jest głównie w linii czasowej z 2018 roku. Współcześnie fabuła skupia się na śledztwie, które jak łatwo się domyślić powiązane jest z wydarzeniami z przeszłości i tajemniczą śmiercią Strzałkowskiej.

Autorka wprowadza również na karty swojej powieści nowych bohaterów, a także daje więcej miejsca do popisu postaciom epizodycznym i trzecioplanowym, jak choćby synowi Strzałkowskiej, który również zostaje policjantem, czy matce Podgórskiego, która pojawiała się głównie w pierwszych częściach sagi. Autorka też postawiła odważny krok, kończąc miłosny trójkąt, który już zaczynał męczyć czytelników. Zrobiła to w sposób zaskakujący, ale i dający pole kreowaniu dalszej fabuły. Nadaje to oczywiście dodatkowej pikanterii fabule, która choć nieco przerysowana, to potrafi trzymać w napięciu do samego końca.
Śreżoga to kawał przyzwoicie napisanej literatury kryminalnej. Autorka oferuje to, do czego nas przyzwyczaiła, ale odważnie dodaje nowe elementy i nie boi się postawić na kontrowersje. Zabiera czytelników do świata słowiańskich legend, brutalnych morderców i dobrze znanych nam bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z otaczającym ich światem na tle pięknych i sielskich Mazur.

Śreżoga
Autorka: Katarzyna Puzyńska
Cykl: Lipowo
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: kryminał
Data wydania: 24 listopada 2020

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.