Książkirecenzja książka

Cwaniaki. Piotr Bojarski – recenzja

Rok 1918. Pierwsza wojna światowa powoli dobiega końca. Wszyscy już wiedzą, że Cesarstwo Niemieckie poniesie sromotną klęskę, choć jego mieszkańcy nie mogą w to uwierzyć. Wiara jest jednak w Polakach, którym Europa podzielona konfliktem i słabość zaborców dają nadzieję, że wreszcie odzyskają swoją ukochaną ojczyznę. Nie czekają jednak biernie na rozwój wypadków, tylko biorą spraw w swoje ręce.

Tak oto Piotr Bojarski kreuje swoją najnowszą powieść Cwaniaki, zestawiając ze sobą trudny i wspaniały zarazem rok 1918, z wydarzeniami które zmieniły układ polityczny na mapie Europy. Bohaterami zaś czyni młodych ludzi, którzy niesieni marzeniami i idealistycznymi wizjami niepodległości, postanawiają brać sprawy w swoje ręce i wykorzystać podsuniętą przez dziejowe roszady i konflikty pomoc.

Bohaterowie nie liczą się z ryzykiem. Dla nich najważniejsze jest dobro ojczyzny. Ojczyzny, która na razie żyje w ich sercach, ale lada moment pojawi się ponownie na mapie świata. Nim jednak to nastąpi, wiele krwi zostanie jeszcze przelane. Oni jednak się nie poddają. Józef Jęczkowiak dezerteruje z wojska cesarskiego i z linii frontu we Francji przedostaje się do Poznania. Spotyka tam Zbigniewa Kaczmarka, który rany pod Verdum, ucieka ze szpitala. Razem trafiają pod kuratelę tajnej organizacji niepodległościowej, gdzie spotykają jeszcze wielu idealistów posiadających tylko jeden cel.
Historia Piotra Bojarskiego jest połączeniem prawdziwych wydarzeń i fikcji literackiej. Napisana jest jednak z zachowaniem dużej dozy realizmu. Ta historia autentycznie mogła się wydarzyć. Autor bowiem kreśli nie tylko wizerunek postaci, które w pewien sposób powiązały się z niepodległościową działalnością, ale ukazuje także walki, aresztowania, opisy planów i działań obu stron konfliktu, jak również życie i podejście do sprawy walk wyzwoleńczych zwykłych ludzi.

Cwaniaki to kawał sprawnie napisanej historii, która nie skupia się na działaniach na samej górze. Nie mówi o przywódcach i działaczach, który kreślili tzw. wielką politykę. Fabuła skupia się na ludziach, którzy działali czynem na samym dole, a o których dziś mówi się najmniej. Jest to niejako hołd złożony tysiącom Jęczkowiaków, Kaczmarków i Jachów, którzy poświęcili własne życie, aby Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy.

Cwaniaki
Autor: Piotr Bojarski
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: literatura współczesna, powieść historyczna
Data wydania: 31 października 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.