KsiążkiKsiążki nowości

Zapowiedź książki „Ostatni czarny jednorożec”

Do bólu szczere i zabawne wyznania amerykańskiej gwiazdy Tiffany Haddish już w Polsce.

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o Tiffany, to koniecznie musicie to nadrobić. Mimo pełnego przemocy dzieciństwa i tułaczki po domach zastępczych, toksycznych związków, a nawet epizodu bezdomności, dziś święci triumfy, jako spełniona kobieta, doceniana aktorka i stand-uperka. Książka „Ostatni Czarny Jednorożec” to dowcipny, bardzo osobisty, często kontrowersyjny zapis historii jej życia i sukcesu. Nawet w najtrudniejszych momentach autorce towarzyszy prawdomówność, spontaniczność i humor, które po latach rozczarowań, zaprowadziły ją do Hollywood i sprawiły, że stała się ulubienicą Ameryki.

Dorastając w jednej z najbiedniejszych dzielnic Los Angeles, Tiffany znalazła swój własny sposób na przetrwanie – nauczyła się rozśmieszać ludzi. Robiła to od najmłodszych lat, w domach zastępczych, by uniknąć agresji ze strony innych domowników, czy w szkole, by móc przepisywać prace domowe i ściągać na klasówkach. Do dziś wszystko potrafi po mistrzowsku obrócić w żart – niezależnie od tego, czy planuje zemstę na byłym chłopaku, opowiada o dzieciństwie i doświadczeniu przemocy czy stara się odnaleźć w nowej dla siebie rzeczywistości i sławie. Wciąż dojrzewając do swojej popularności, na kartach „Ostatniego Czarnego Jednorożca” Haddish z humorem snuje opowieść o tym, jak wyglądała jej niezwykle trudna droga do sukcesu w Hollywood. Ta przezabawna, czasem wulgarna i brutalna, ale zawsze bezkompromisowo szczera książka pokazuje światu, kim naprawdę jest Tiffany Haddish – skromną, wdzięczną, twardo stąpającą po ziemi i mądrą jak diabli kobietą, gotową inspirować innych za pomocą śmiechu. Ogromny sukces tej książki, potwierdzony miejscem na liście bestsellerów New York Timesa, nie wynika wyłącznie z popularności samej Haddish. To nie jest kolejna historia napisana przez celebrytkę. Jest bowiem coś naprawdę wyjątkowego w stylu jej opowiadania. To humor, który mógłby się wydawać prostacki, ale w ogóle taki nie jest, ponieważ pod warstwą wulgaryzmów kryją się elokwencja, dystans do rzeczywistości i niezwykła wrażliwość.

To najśmieszniej dziwna i najbardziej pokręcona – choć niełatwa – historia życia jaką przeczytacie. Tiffany Haddish jest afroamerykańsko-latynosko-żydowską postscjentologiczną expornoagentką lotniskową. Uff!!! A to dopiero początek. Jak mówi stare powiedzenie: Miszungi są najlepsze! Zażyjcie tę tabletkę, bo jedynym skutkiem ubocznym będzie olśnienie, że nawet jak nie jest dobrze, to jest śmiesznie!


Michał Sufin
, Klub Komediowy


„Ostatni Czarny Jednorożec” to inspirująca historia, która potrafi być jednocześnie bolesna, szczera, szokująca, sprośna i przezabawna


The New York Times Book Review

Wstrząsająca i niezapomniana

The New Yorker

O Autorce:

Tiffany Haddish – komiczka, aktorka i producentka żydowskiego pochodzenia, druga po Whoopi Goldberg Afroamerykanka, która zdobyła Grammy za album komediowy (Black Mitzvah, 2020), oraz laureatka nagrody Emmy za program Saturday Night Live, który poprowadziła jako pierwsza w historii czarnoskóra komiczka. Użycza głosu Tuce w animowanym serialu Netflixa Tuca i Bertie oraz występuje na wielkim ekranie i w serialach komediowych najważniejszych amerykańskich stacji telewizyjnych. Prowadziła także galę MTV Movie & TV Awards. Mieszka w rodzinnym Los Angeles. Ostatni Czarny Jednorożec to jej książkowy debiut.

Informacje dodatkowe:

Patronaty: Ofeminin, Klub Komediowy
Okładka: miękka
Liczba stron: 320
Premiera: 30 listopada 2021
Przekład: Natalia Moskal i Klaudia Zatorska
Autorka okładki: Gracja Zegarowicz
Opisy na okładce: Karolina Kaja Gołuchowska, red. naczelna Ofeminin; Michał Sufin, Klub Komediowy
ISBN: 978-83-954096-7-7
Dystrybucja: www.fameart.pl

O Wydawnictwie

Fame Art to młode lubelskie wydawnictwo, powstałe z fascynacji kulturą i sztuką. Zespół działającego od 2015 roku Fame Art tworzą głównie kobiety, koncentrując się na projektach literackich, ale także muzycznych. Wśród wydanych tytułów znajdują się: Moimi słowami, Ruth Bader Ginsburg, Niedostatek, Lynn Steger Strong, Na obcej ziemi, Izrael Joszua Singer, Rodowód, Taniec Demonów, Brylanty, Ester Singer Kreitman, Singerowie, Maurice Carr.

INFORMACJA PRASOWA: FAME ART

Redakcja Administrator