HistoriaKsiążkirecenzja książka

Anthony Everitt. Chwała Rzymu – recenzja

Na temat Starożytnego Rzymu powstało setki różnego rodzaju publikacji. Można mieć wrażenie, że już dawno wszystko zostało w tej kwestii napisane. Rzeczywistość okazuje się jednak całkiem inna, a to za sprawą publikacji Anthony’ego Everitta Chwała Rzymu, w której autor rzuca nowe spojrzenie na ten fundament zachodniej cywilizacji, opisując jak tworzyło się Imperium.

Anthonyy Everitt to były wykładowca Nottingham Trent University. Pełnił również funkcję sekretarza generalnego Rady Sztuki Wielkiej Brytanii. Chwała Rzymu to druga publikacja, która trafiła na nasz rynek wydawniczy. Poprzednia, Chwała Aten, która również niedawno ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis, skupiała się wokół tego, jak niewielkie miasto-państwo w starożytnej Grecji zmieniło się w jedną z największych cywilizacji świata. Jest również autorem wielu publikacji poświęconych kulturze Europy, a także niezwykle poczytnych na świecie biografii Cycerona, Augusta i Hadriana.
Autor prezentuje typowo naukową rozprawę o powstaniu Rzymu i jego drodze do świetności. Everitt przedstawia konkretne wydarzania i opisuje szczegółowo postaci, które mocno przyczyniły się do powstania Imperium. Kreśli sylwetki Cyncynata, Scypiona Afrykańskiego czy Cycerona. Ukazuje przywódców, wodzów, pisarzy czy myślicieli. Omawia to wszystko, co przyczyniło się do wzrostu potęgi Rzymu, ale i to co przechyliło szale ku upadkowi. Pokazuje wszytko to co wypaczyło rzymską tradycję republikańską.

Chwała Rzymu. Jak Tworzyło się Imperium to pasjonująca opowieść o tym, jak mała osada nad Tybrem stała się ogromnym Imperium mającym wpływ nie tylko na losy Europy i świata, ale ustanowiła również fundament współczesnego świata. To szalenie ciekawa publikacja, która wciąga bez reszty. Skierowana jest nie tylko do  pasjonatów, ale również laików, którzy chcieliby przygodę z historią dopiero zacząć. Książka Everitta w atrakcyjny sposób obrazuje losy Starożytnego Rzymu. 

Chwała Rzymu. Jak tworzyło się Imperium
Autor: Anthony Everitt
Tłumaczenie: Norbert Radomski
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 5 maja 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.