Książkirecenzja książka

Opowieści Niesamowite. Literatura Rosyjska – recenzja

Państwowy Instytut Wydawniczy ponad trzydzieści lat temu wydał fascynujący cykl Opowieści Niesamowitych. Teraz książki te są praktycznie poza zasięgiem zwyczajnych zjadaczy chleba. Wydawnictwo jednak wyszło na przeciw miłośnikom literatury i rozpoczęło wznawianie całej serii. Jako pierwsze światło dzienne ujrzały opowieści z literatury francuskiej. Teraz zaś przyszła pora na literaturę rosyjską, gdzie możemy zapoznać się z tekstami największych romantycznych pisarzy rosyjskich.

Wśród nich znajdują się same dobrze znane nazwiska, które zapisały się w kanonie klasycznych dzieł. Żaden z tych autorów nigdy jednak nie tworzył literatury fantastycznej czy grozy jako samej w sobie. Nurt ten również nigdy nie zajął dominującego miejsca w literaturze rosyjskiej. Był to tylko margines, którym jednak interesowali się, jak na romantyków przystało, wszyscy ówcześni twórcy.

Zbiór zawiera opowiadania Czechowa, Dostojewskiego, Puszkina, Gogola, Sołoguba i Tołstoja. Wszystkie historie nacechowane są motywami duchów, czarownic, zjaw i demonów. Odkrywając uroki fantastyki, twórcy puszczali wodze niepohamowanej wyobraźni sięgając do głębi ludowych wierzeń, czerpiąc z nich natchnienie oraz niesamowite wątki i motywy. W większości widać mocne zainteresowanie magią, zjawiskami magnetyzmu i okultyzmu.

Ważnym wątkiem w niesamowitych opowieściach był wątek szaleństwa. Analiza obłędu co rusz przewija się przez całą ówczesną literaturę europejską, także zatem przez rosyjską. Momentami wątek wyjaśnia przyczyny halucynacji, sprowadzając fantastykę do psychicznych urojeń, by za chwilę móc wywoływać dyskusję natury filozoficznej. Twórcy próbują zgłębić istotę ludzkich poczynań nie tylko przez pryzmat niesamowitych zdarzeń, ale również przez pryzmat ówczesnej rzeczywistości, społecznej i politycznej.
Niesamowity język, barwne historie, nie do końca straszne i przerażające, ale niesamowite, fantastyczne i na swój sposób fascynujące. Dzięki temu możemy na własnej skórze poczuć i poznać co kiedyś przerażało ludzkość. Przy tym ówczesne realia są mocno zarysowane, skupiając się na polityce, wierze i kulturze – wszystko w jednym niesamowitym zbiorze.

Opowieści Niesamowite. Literatura Rosyjska
Autorzy: Fiodor Dostojewski, Nikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Aleksander Puszkin, Fiodor Sołogub, Iwan Turgieniew i inni
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Gatunek: opowiadania, fantastyka, groza
Data wydania: 9 września 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy PAŃSTWOWEMU INSTYTUTOWI WYDAWNICZEMU

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.