komiksrecenzja komiks

Porcelana. Tom 2. Kostna Biel – recenzja

Porcelana to niesamowicie mroczna historia opowiadająca o dążeniu do nieśmiertelności. Jest to opowieść o młodej, bezdomnej dziewczynie, która trafia pod opiekę ekscentrycznego milionera. Człowieka samotnego, odciętego od świata, otaczającego się porcelanowymi tworami, w które potrafi tchnąć życie. Tak w skrócie przedstawia się pierwszy tom serii, który jakiś czas temu trafił na polski rynek wydawniczy za sprawą wydawnictwa Non Stop Comics. Teraz w nasze ręce trafia tom drugi Kostna Biel, który ukazuje dalsze losy młodej bohaterki.
Akcja zaczyna się bez zbędnych wprowadzeń. Główna bohaterka jest już dorosłą osobą, która przejęła po swoim przybranym ojcu nie tylko majątek, ale i umiejętność tworzenia porcelanowych postaci. Nawet rozwinęła tę sztukę, eksperymentując na różne sposoby i z różnym efektem. Już pierwsze strony kierunkują fabułę tomu drugiego. Pewna pani generał negocjuje z milady udział jest tworów w wojnie, którą prowadzi. Oczywiście ta nie chce się za żadne pieniądze zgodzić na wykorzystanie jej pracy do wojny. Odmowa ta skutkuje pewnymi konsekwencjami. Na początku pozytywnymi i romantycznymi, ale finalnie dramatycznymi i tragicznymi.

Tom drugi utrzymany jest w podobnej konwencji jak poprzedni, choć zmian jest tu bardzo wiele. Przede wszystkim twórcy wychodzą na zewnątrz posiadłości, w której akcja rozgrywała się na początku. Poznajemy bardziej szczegółowo miasto i dowiadujemy się o istniejących konfliktach wojennych na granicach kraju. Wszystkie te elementy ukazane są tylko po to aby wskazać szerszą perspektywę, która prowadzi do finałowych tragicznych wydarzeń.

Kostna Biel również robi wrażenie od strony wizualnej. Gotycki, mroczny klimat wyeksponowany jest prawie każdym kadrem. Postacie są dopracowane i wyraziste. Twórcy dbają o szczegóły, zarówno na pierwszym jak i drugim planie. Tym razem znajdujemy także kadry przełamujące dotychczasowy mrok. Jak spotkanie dwójki zakochanych w sobie bohaterów w ogrodzie pełnych zieleni i dojrzewających owoców. Ma to za zadanie ukazać nadzieję zmian na lepsze. Szybko jednak okazuje się, że te zmiany nie nadejdą, a twórcy ponownie wracają do ciemnych i mrocznych tonacji, zmierzając swoją historią do krwawego i tragicznego finału.

Porcelana. Kostna Biel dalej zachwyca. Z jednej strony historia, a z drugiej wizualna oprawa. Komiks jest klimatyczny i nastrojowy, ale skierowany raczej do dojrzałych odbiorców, mimo swojej baśniowej oprawy, ukazanej przez pryzmat miłości i wojny, których połączenie prawie zawsze prowadzi do tragedii.

Porcelana. Kostna Biel
Cykl: Porcelana (tom 2)
Twórcy: Chris Wildgoose, Benjamin Read
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: baśń, komiks
Data wydania: 28 października 2020

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.