komiksrecenzja komiks

Porcelana. Tom 1. Dziewczynka – recenzja

Niedawno wydawnictwo Non Stop Comics wydało kilka nowych intrygujących komiksów. Wśród nich m.in. PTSD czy The Black Holes. Wśród premier znalazła się także Porcelana Chrisa Wildgoose’a Benjamina Reada. Na pierwszy rzut oka komiks przypomina baśń dla nieco starszych dzieci. Nic bardziej mylnego. Może i ma on w sobie coś z baśni, ale jest to mroczna i upiorna opowieść o dążeniu do nieśmiertelności.

Bohaterką Porcelany jest mała dziewczynka, Gamine, która wraz z bandą małoletnich opryszków, próbuje przetrwać kolejną zimę. Pewnego razu zmuszona zostaje do włamania się do willi tajemniczego starca, którego wielu podejrzewa o czarnoksięstwo. Niestety zostaje przyłapana. Zamiast jednak wzywać policję, właściciel proponuje dziewczynce kolację i nocleg. Następnego dnia nieprzystępny pałac okazuje się bajecznym miejscem. Jak wielkie jest zaskoczenie Gamine, gdy właściciel chce aby zamieszkała z nim. Czy jednak bajeczny pałac będzie dla niej wymarzonym domem? A może pod fasadą przepychu i cudownego życie kryje się wiezienie, strach i samotność?

Porcelana zachwyca podwójnie. Z jednej strony intrygująca, enigmatyczna historia, która zaskakuje finałem, choć może nie jest zbyt mocno skomplikowana. Bardziej fascynują postacie i niesamowite porcelanowe stwory. Budzą one zainteresowanie, ale i pewnego rodzaju niepokój. Jest on jeszcze mocniej wyeksponowany, gdy poznajemy ich genezę. W efekcie dostajemy intrygującą mieszankę, w której brzmią echa Frankensteina czy prozy Neila Gaimana. Walka ze śmiercią potrafi się jednak zemścić.

Zachwyca również strona wizualna. Gotycki, mroczny klimat wyeksponowany jest prawie każdym kadrem. Postacie są dopracowane i wyraziste. Twórcy dbają o szczegóły, zarówno na pierwszym jak i drugim planie. Operują raczej stonowanymi kolorami, mającymi ukazać smutek, niepewność, strach i chłód bijący prawie z każdej strony. W efekcie czytelnicy otrzymują mroczną i momentami przerażającą historię, od której ciężko się jest oderwać.

Porcelana. Dziewczynka to komiks pełen dysonansu. To historia paradoksalnie prosta i skomplikowana, mroczna i piękna. Opowiadająca o życiu i śmierci. Zamknięta i otwarta. Spokojnie mogłaby się zakończyć, a jednak wiemy, że pojawią się kolejne tomy. Czekamy więc z niecierpliwością, czym twórcy nas zaskoczą, bo pierwszym tomem ustawili sobie wysoko poprzeczkę.

Porcelana. Dziewczynka
Cykl: Porcelana (tom 1)
Twórcy: Chris Wildgoose, Benjamin Read
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: baśń, komiks
Data wydania: 6 marca 2020

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.