Opowieści Niesamowite z Języka Angielskiego – recenzja

Państwowy Instytut Wydawniczy zaprezentował w ostatnim czasie kolejną odsłonę Opowieści Niesamowitych. Tom czwarty skupia się wokół literatury anglojęzycznej i ukazuje mroczne opowiadania największych mistrzów posługujących się tym językiem pochodzenia angielskiego, walijskiego, irlandzkiego i amerykańskiego. Anglojęzyczne opowiadania z pogranicza fantastyki i grozy są już do nabycia w księgarni internetowej taniaksiazka.pl

Zbiór opowiadań grozy twórców posługujących się językiem Dickensa i Lovecrafta to spora porcja kilkunastu nowel, które ówcześnie przerażały, a i obecnie potrafią wzbudzać niepokój. Straszą w nich bowiem wampiry, czarownice i demony. Pojawiają się wróżki podmieniające dzieci, a także różnego rodzaju stwory nie z tego świata. Twórcy straszą również szaleństwem, obłędem i koszmarami, które czasem są wytworem wyobraźni, a niekiedy są przerażająco prawdziwe.

Zbiór ten zawiera opowiadania wcześniej wspomnianych Charlesa Dickensa czy H.P. Lovecrafta. Jest też dobrze znane opowiadanie Edgara Alana Poe – Zagłada Domu Usherów czy Wampir Johna Williama Polidori. Dużo jest też nazwisk mniej znanych, szczególnie dla osób mniej insertujących się ówczesną literaturą angielską. Z kolei odbiorcy znający temat mogą stwierdzić, że kilku nazwisk zabrakło, jak choćby Wilkiego Collinsa czy Brama Stokera. Mimo to wybrane opowiadania rekompensują wszystko. Przeplatają się w nich groza i makabra, często połączone z czarnym humorem i subtelną psychologią, które wtedy nie były czymś oczywistym. Cały zbiór poprzedzony jest wstępem Macieja Płazy Gawędziarze i Fataliści. Każde opowiadanie zawiera również krótką notkę biograficzną i istotę twórczości danego autora.

Większość twórców, którzy znaleźli się na kartach tego zbioru, uprawiało literaturę grozy w klasycznym stylu. Zawierały opowieści o duchach, były mroczne, sugestywne i rozgrywały się w czasach współczesnych autorom i bliskiej mim scenerii. Byli jedna również tacy, jak choćby Blackwood, którzy na przykład konfrontowali swoich bohaterów z ukrytą strefą istnienia i wyzwalali tęsknoty metafizyczne. Nie można też zapomnieć o Edgarze Alanie Poe, który jest mistrzem literatury grozy. Stawia on na element psychologiczny, a źródłem grozy w jego opowiadaniach są na ogół emocje bohaterów, przeczulone zmysły i szaleństwo postaci.

Każdy z twórców posiada cechy charakterystyczne swojej twórczości, a z całości Opowieści Niesamowitych wyłania się wspólny obraz, który nawet w nas, współczesnych, obytych z wszechobecną grozą wyeksponowaną do granic możliwości, potrafi wzbudzić wewnętrzny lęk. Jest to bowiem lęk wynikający nie tyle z nadprzyrodzonego, co bazujący na psychologii, odkrywający elementy szaleństwa, odwołujący się do motywów metafizycznych.

Opowieści niesamowite z języka angielskiego
Cykl: Opowieści Niesamowite
Autorzy: Ambrose Bierce, Algeron Balcwood, Charles Dickens, Nathaniel Hawthorne, Henry James, H.P. Lovecraft, Arthur Machen, Edgar Alan Poee, John William Polidori i inni
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Gatunek: fantastyka, opowiadania, groza
Data wydania: 24 września 2020

 

Opowieści Niesamowite zamówiliśmy w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.