Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Sarah Pekkanen, Greer Hendricks. Anonimowa dziewczyna – recenzja

Po doskonale przyjętym przez czytelników thrillerze, Żona między nami, Sarah Pekkanen oraz Greer Hendricks powracają z kolejną znakomitą powieścią. Druga książka duetu autorek to trzymający w napięciu thriller, w którym powoli budowane napięcie sięga ostatecznie zenitu. Powieść Anonimowa dziewczyna opublikowana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka to jesienny „must read” każdego miłośnika dobrych kryminałów oraz porywających thrillerów.

Jessica Farrus to mieszkająca w Nowym Yorku młoda kosmetyczka. Pewnego dnia dziewczyna bierze udział w badaniu psychologicznym dotyczącym moralności. Początkowo ma ono formę ankiety. Pytania nie należą do najprzyjemniejszych, nikt w końcu nie lubi opisywać sytuacji, w której skłamał lub kogoś skrzywdził. Wizja szczodrego wynagrodzenia rekompensuje jednak dziewczynie uczucie dyskomfortu. Ku swemu zaskoczeniu Jessica otrzymuje propozycję udziału w dalszej części badania. Tym razem będzie miała ona do wykonania szereg zadań. Początkowo niewinne wskazówki dotyczące jej ubioru oraz zachowania stają się coraz bardziej szczegółowe i nietypowe. Oczarowana onieśmielającą doktor Shields dziewczyna zaczyna tracić rozeznanie między tym, co pozostaje testem, a co jest rzeczywistością. Uczucie niepokoju sprawia, że dziewczyna zaczyna też nabierać wątpliwości co do celu badania i zamiarów psycholożki.
Kto z nas nie bierze czasem udziału w ankiecie czy badaniu psychologicznym? Z przyjemnością rozwiązujemy internetowe quizy, zdradzając ich autorom nasze upodobania muzyczne, plany życiowe czy cechy charakteru. Stajemy się czujni dopiero gdy padają pytania o nasz adres lub dane osobowe. Co jednak jeśli pytania formułować będzie osoba uczona? Naukowiec, który posiada autorytet, potrafi skłonić badanego do odpowiedzi na najbardziej intymne pytania, a nawet do wykonywania czynności, których w normalnych warunkach nigdy by się nie podjął. Dokładnie w takiej sytuacji znalazła się główna bohaterka powieści Anonimowa dziewczyna. Zachęcona wysokim wynagrodzeniem kobieta przekracza kolejne granice. Nie zauważa, że zostaje wciągnięta w niebezpieczną grę, której rezultat jest trudny do przewidzenia.

Anonimowa dziewczyna to znakomita powieść, w której najmocniejszym elementem jest kreacja głównych bohaterek. Z jednej strony mamy blisko trzydziestoletnią, dość pewną siebie, niezależną dziewczynę. Jessica ma swoje sekrety, problemy a nawet traumy, jednak wie czego pragnie i prowadzi dość zwyczajne, przyjemne życie. Z drugiej strony czytelnik może poznać tajemniczą doktor Shields. Piękna kobieta z klasą onieśmiela oraz fascynuje zachowawczym stylem bycia i nienagannymi manierami. Jako psycholog potrafi ona doskonale manipulować i wykorzystywać swoje umiejętności do tego, by osiągnąć to, czego pragnie.

Najnowszą powieść Sarah Pekkanen oraz Greer Hendricks czyta się znakomicie. Napięcie, choć budowane bardzo powoli, rośnie z każdą stroną. To, co początkowo wydaje się być klasycznym akademickim badaniem, zaczyna jawić się jako niezwykle skrupulatnie przemyślana intryga. Czytelnik śledzić może fabułę z perspektywy badanej dziewczyny, jak i doświadczonej pani doktor. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzec to, co umyka głównej bohaterce – że jest ona zabawką w rękach osoby, której powierzyła swoje największe sekrety. Jaki będzie finał tej historii? Musicie przekonać się sami.

Anonimowa dziewczyna
Autor: Sarah Pekkanen, Greer Hendricks
Tłumaczenie: Marta Faber
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 23 października 2019 r.

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.