filmrecenzja filmu

Recenzja filmu „Upadek Grace” Netflixa

Dziś na platformie Netflix zadebiutował dramat sądowy w klimacie mrocznego thrillera Upadek Grace reżyserowany przez Tylera Perry’ego, aktora znanego z roli Madei Simmons w serii filmów o jej losach. W przeciwieństwie do swojego komediowego rodowodu, Perry próbuje zrealizować poważne kino z ambicjami, ale niestety oddaje w nasze ręce jedynie męczącą i wyjątkowo spiętą produkcję.
Bohaterką filmu jest młoda urzędowa prawniczka Jasmine, która ma dość swojej pracy. Dziewczyna wierząca w ideały brutalnie zderzyła się z rzeczywistością – jako obrończyni z urzędu zwykle ma tylko przekonywać oskarżonych do podpisania układu. Nie inaczej jest w przypadku tytułowej Grace – dojrzałej kobiety oskarżonej o morderstwo męża. Jasmine wprawdzie osiąga cel – Grace gotowa jest od ręki podpisać układ, który przyniesie jej dożywotnią odsiadkę. Ale prawniczce nie daje to spokoju. Postanawia poznać historię oskarżonej i stanąć w jej obronie, czym narazi się swoim przełożonym.

Tyler Perry zrealizował typową telewizyjną produkcję z niskim budżetem, nakręconą bez pazura i opartą na dość drętwym scenariuszu. Dodatkowo punktem wyjścia jest banalna i wyświechtana historia – oto dojrzała kobieta po rozwodzie z mężem zyskuje młodego i przystojnego adoratora. Zaślepiona niespodziewaną w tym wieku miłością, naiwna, szybko wychodzi za mąż. Wkrótce jednak jej życie zamienia się w piekło. Pozostaje odpowiedź na pytanie – czy Grace zabiła swojego męża? A jeśli tak, to dlaczego?

I jeśli już szukać pozytywów w filmie Upadek Grace, to należy podkreślić, że gdzieś w drugiej połowie produkcji Perry’emu udaje się kilkukrotnie mylić tropy i zwodzić odbiorcę. Czy na tyle, by uznać seans za udany? Być może, jeśli faktycznie dotrwacie do drugiej połowy filmu, ponieważ jego pierwsza odsłona jest szalenie ciężka w oglądaniu, zbyt napuszona i wyjątkowo nieciekawie opowiedziana. Perry chciał ukazać obraz dwóch silnych kobiet – jedna z nich pragnie zawalczyć o ideały, druga o własne życie. Brakuje tu jednak wciągającej historii, którą dodatkowo kładą kiepskie kreacje aktorskie i słaba realizacja. Nie polecam.

Upadek Grace. reżyseria: Tyler Perry; scenariusz: Tyler Perry; obsada: Tyler Perry, Mehcad Brooks, Crystal Fox, Bresha Webb; gatunek: dramat; rok produkcji: 2019

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH FILMÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.