Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Robert Ziębiński. Lockdown – recenzja

Lockdown to najnowsza powieść Roberta Ziębińskiego autora dwóch książek poświęconych twórczości samego Stephena Kinga. Odbiega ona zasadniczo tematyką od nich i jego ostatniej mrocznej historii – Dzień Wagarowicza. Książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Kobiecego, oprócz tematyki związanej z obecną sytuacją pandemii przedstawia mocną historię porwania i prywatnego śledztwa zdesperowanej matki.

Olga to nowoczesna kobieta, która w świecie współczesnego biznesu, czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Ma miliony na koncie, wspaniałą córkę i dobrze prosperującą galerię handlową. Stoi przed finalizacją olbrzymiego interesu z arabskim inwestorem. W pewnym jednak momencie wszystko zaczyna się sypać. Pierwsze pogłoski o tajemniczym wirusie z Azji wprawdzie jeszcze nie popychają ją do paniki, ale dają jej do myślenia. Z czasem jednak okazuje się, że władze z dnia na dzień wprowadzają w kraju lockdown, co paraliżuje całe państwo. Przygotowana na tę sytuację Olga, liczy że jakoś to przetrwa. Sytuacja się zmienia, gdy córka nie wraca o umówionej godzinie do domu. Ani ona, ani kierowca nie odbierają telefonu. W pewnym momencie dostaje maila z informacją o porwaniu i żądaniu dwudziestu milionów okupu.

Dla Olgi takie pieniądze to w zasadzie drobne. W sytuacji jednak, gdy w kraju wprowadzony zostaje lockdown, wybuchają zamieszki, a jednorazowa wypłata z konta to sześćset złoty dziennie, sytuacja staje się dramatyczna. Zdesperowana Olga nie wie co począć. Wtedy w jej mieszkaniu pojawia się kierowca córki. Pobity z zaskoczenia i uznany przez porywaczy za zmarłego postanawia pomóc Oldze w odnalezieniu córki. Rozpoczynają niebezpieczną wędrówkę po warszawskim podziemiu mafijnym, poszukując pieniędzy i odpowiedzi, które doprowadzą ich do dziewczyny i pozwolą znaleźć winnego.
Najnowsza powieść Roberta Ziębińskiego to świetna historia o poszukiwań porwanej córki, walce z szaleństwem lockdownu, a wszystko w oparach jazzowej muzyki. Brutalna wędrówka po mrocznych zakamarkach miasta ogarniętego szalejącą epidemią i społecznymi zamieszkami. Brutalny thriller, który wciąga niemal od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego końca, odsłaniając ciemne strony polityki, biznesu i przestępczości zorganizowanej. Robert Ziębiński zrzuci nam klapki z oczu.

Lockdown
Autor: Robert Ziębiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Gatunek: thriller
Data wydania: 2 września 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU KOBIECEMU

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.