Książkirecenzja książka

Husaria. Duma Polskiego Oręża – recenzja książki

Radosław Sikora to wybitny znawca husarii i autor wielu książek oraz publikacji dotyczących staropolskiej wojskowości i kawalerii. Jego najnowsza książka Husaria, Duma Polskiego Oręża wydana nakładem Znak Horyzont, pełni rolę pełnego kompendium wiedzy na temat jednej z najskuteczniejszych formacji wojskowych w historii. Okazuje się, że większość legend, którymi obrosła, ma wiele wspólnego z prawdą.

Husaria to formacja, której początki datuje się na rok 1498. Istniała przez niemal trzy wieki i broniła nie tylko ziem Rzeczypospolitej, ale i Europy. Na początku husarze byli lekko jazdą kopijniczą, z czasem jednak przeobrazili się w ciężką jazdę. Bronią husarzy była długa kopia z przyczepionym proporcem, pałasz, szabla i obuszek, a później również pistolety i łuki. Ciężka jazda miała już uzbrojenie płytowe i zbroje plachowe. Im bardziej byli okryci zbroją tym mniej potrzebowali tarcz. Wygląd ich uzupełniały barwne kilimy, welanse, delie lub skóry dzikich zwierząt.

Największe jednak wrażenie na przeciwniku robiły skrzydła, które w trakcie szturmu siały postrach w formacjach nieprzyjaciela. Zarówno w ludziach jak i zwierzętach – płoszyły rumaki nieprzyjaciela. Nadawały również okazałości jeźdźcowi i eksponowały potęgę. Autor bardzo szczegółowo opisuje kto i w jakich sytuacjach nosił skrzydła. Z czego mogły być wyrabiane i jak mocowane.

Każdy element dotyczący husarii jest tu bardzo szczegółowo opisany. Poznajemy jej historię od powstania, przez jej potęgę, aż do upadku. Autor nie pomija również znaczenia samych rycerzy. Opisuje ich motywacje, patriotyzm, wiarę i morale. Oczywiście najwięcej miejsca poświęca uzbrojeniu, wyglądowi zewnętrznemu i ogólnie panującej wśród husarzy modzie. Nie pomija znaczenia koni i troski jakiej rycerze im poświęcali oraz szczegółowo opisuje całe zaplecze towarzyszące husarii. Nie brakuje tu również opisów największych zwycięstw tej niesamowitej kawalerii.

Oczywiście na samych słowach autor nie poprzestaje. Książka zawiera mnóstwo zdjęć rekonstrukcyjnych przedstawiających husarzy w różnych strojach i pozach w zależności od okresu. Poza tym publikacja zawiera mnóstwo grafik i rycin z tamtych czasów oraz fotografii oryginalnych elementów ubioru, pancerza, zbroi i uzbrojenia, które przetrwały do naszych czasów porozrzucane w różnych muzeach w całej Europie.
Husaria. Duma Polskiego Oręża to niesamowita książka, która daje szczegółowy pogląd na formację, która broniła Rzeczypospolitej przez trzysta lat. Formację, której zawdzięczamy najznakomitsze zwycięstwa Korony i Księstwa Litewskiego. Formację, która wzbudzała strach i respekt w nawet dziesięciokrotnie liczniejszym przeciwniku. Formację, której należy się od nas pamięć i chwała, o której nie możemy zapomnieć. Miejmy nadzieję, że dzięki takim publikacjom pamięć o niej przetrwa kolejne wieki.

Husaria Duma Polskiego Oręża
Autor: Radosław Sikora
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 14 stycznia 2019

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.