filmnews film

Harmonogram festiwali filmowych online – październik 2020

Pandemia zmieniła cały świat, o tym zdążyliśmy się już przekonać. Jej wpływ na wiele branż był absolutny. Jedną z gałęzi kultury, która bardzo silnie odczuła lockdown była kinematografia. Zamknięte kina, odwoływane festiwale filmowe, przenoszone premiery, wstrzymane plany produkcji – tak wyglądał świat jeszcze niedawno. Odpowiedź branży była niemal natychmiastowa – już w czerwcu zaczęły pojawiać się festiwale filmowe prowadzone w sposób hybrydowy, a moda na nie trwa w najlepsze. Chociaż wielu uczestników zwraca uwagę, że seanse online nie oddają atmosfery prawdziwego festiwalu filmowego, inni cieszą się, że będąc w Gdańsku, mogą obejrzeć unikatowe produkcje wyświetlane we Wrocławiu. Nadchodzące miesiące to prawdziwy wysyp wydarzeń filmowych online. Poniżej zamieszczamy ich harmonogram na październik.

  • 17. FF Millennium Docs Against Gravity19 września – 04 października 2020 – Ponad 100 filmów online, w tym najnowsze dokumenty Wernera Herzoga.

  • Siódmy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci26 września – 04 października 2020 – Najlepsze filmy dla dzieci, w tym między innymi głośne premiery: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”, „Binti” czy „Ella Bella Bingo”.

  • Festiwal Filmowy Transatlantyk 20201-8 października – Ken Loach, William Friedkin, Šarūnas Bartas, Yakin Boaz, Tabak Hüseyin, Lech Majewski, Agnieszka Smoczyńska, Szczepan Twardoch, Sandra Drzymalska czy Zbigniew Zamachowski – co łączy te znakomite nazwiska? Wszyscy ci twórcy będą gośćmi 10. Transatlantyk Festival, który zapowiada się wyjątkowo pod wieloma względami. Program aż kipi od głośnych tytułów, przyjeżdżających wprost z najważniejszych imprez filmowych na świecie – tegorocznego Berlinale, Cannes czy zakończonego właśnie festiwalu w Wenecji.: “Panna Marx” reż. Susanna Nicchiarelli, “Dzieci słońca” reż. Majid Majidi czy „Grzech” reż. Andrieja Konczałowskiego. A oprócz tego wiele innych perełek światowej kinematografii z „Podróżą hieny” Djibrila Diopa Mambéty na czele.

  • 13 MFFA ANIMATOR3-9 października – najlepsze animacje z całego świata. W konkursie Międzynarodowym zaprezentowane zostanie 47. filmów krótkometrażowych oraz 5 produkcji pełnometrażowych, wyselekcjonowanych łącznie z ponad 1000 nadesłanych produkcji z całego świata.

  • Festiwal Kamera Akcja15-18 października -kolejna edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja to zawsze niepowtarzalna okazja do obejrzenia filmowych hitów nagradzanych podczas najważniejszych festiwali, m.in. w Wenecji czy Berlinie. W ramach sekcji Krytyczne Premiery widzowie będą mogli obejrzeć debiut fabularny Carla Sironiego, którego współproducentem jest łódzkie studio Lava Films. „Sole” z wyczuciem miesza klasyczny włoski melodramat ze zdecydowanie chłodniejszym i bardziej surowym charakterem kina wschodnioeuropejskiego. Zainteresowanych historiami ulokowanymi na Bliskim Wschodzie z pewnością zaciekawi przedpremierowa projekcja nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem podczas Berlinale 2020 filmu „Zło nie istnieje”. Porównywany do „Dekalogu” Kieślowskiego obraz Mohammada Rasoulofa o ciągle wykonywanej w Iranie karze śmierci złożony jest z czterech osobnych nowel, które ostatecznie łączą się w loachowską opowieść o społeczeństwie.

  • Tofifest Film Festival17-25 października – Tofifest po raz pierwszy online. Szczegóły programu nie są jeszcze w pełni znane, ale już wiemy, że w sekcji online zobaczymy między innymi BEST OF THE BEST, czyli wybrane filmy, które zwyciężyły podczas poprzednich edycji MFF Tofifest.

Paweł Biegajski

Nałogowy kinomaniak i książkocholik. Plotka głosi, że przeczytał „Rozmowę w Katedrze" i „Braci Karamazow" w przedszkolu i to w oryginale. Nieuleczalny miłośnik poetyki kina Lava Diaza, społecznych obrazów Yasujiro Ozu i dyskretnego uroku Bunuela. Twórca bloga Melancholia Codzienności.