Książkipatronatrecenzja książka

Louisa May Alcott. Mali mężczyźni – recenzja

Na początku czerwca premierę miała kontynuacja bestsellerowych powieści Małe kobietki oraz Dobre żony autorstwa Louisy May Alcott. Czytelnicy, którzy pokochali szaloną Jo, mogą po raz kolejny spotkać swoją ulubioną bohaterkę. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji poznać protagonistki cyklu, której przygody inspirowane są autentycznymi wydarzeniami z życia jego autorki, koniecznie sięgnijcie po poprzednie części serii. Mali mężczyźni to jednak książka, którą można czytać nawet bez ich znajomości. Powieść, która ukazała się nakładem Wydawnictwa MG, została bardzo ładnie wydana. Twarda oprawa oraz klimatyczne ilustracje sprawiają, że książka nie tylko bawi, ale też cieszy oko czytelnika.
Jo March nie jest już szaloną, wiecznie walczącą o swoją niezależność trzpiotką. Jako stateczna (choć nadal ekscentryczna) Pani Bhaer prowadzi ona szkołę dla chłopców. Naucza w niej łaciny i arytmetyki, a także geometrii i muzyki, ale znacznie ważniejsze jest dla niej przekazanie podopiecznym zasad dobrego wychowania, koleżeństwa, szacunku do innych. W Plumfield do każdego z uczniów podchodzi się indywidualnie, starając się wzmacniać jego mocne strony i wspierać w zwalczaniu wad. Dzięki temu, serca nawet najbardziej zatwardziałych rozrabiaków miękną, a do tej pory krnąbrni i złośliwi uczniowie robią wszystko, by nie zawieść mateczki Jo. Nie zawsze udaje się im oczywiście powściągnąć swoje szalone pomysły, dlatego też mimo najlepszych intencji popadają nie raz w nie lada tarapaty. Opisy szalonych przygód uczniów są równie barwne i zabawne, jak należące już do przeszłości wyczyny ich obecnie statecznej patronki.

Tak jak poprzednie części cyklu autorstwa Louisy May Alcott, powieść Mali mężczyźni pełna jest postaci, których przygody zaskakują, bawią i wzruszają czytelników. Pisarka po raz kolejny przemyca w swojej książce ponadczasowe rady dotyczące tego, jak sprawić, by nasze życie było nie tylko barwne, ale i wartościowe. Kolejna część cyklu z pewnością przypadnie do gustu tym czytelnikom, którzy mieli już okazję poznać bohaterów literatury Louisy May Alcott, ale mogę ją także polecić każdej osobie, która szuka lekkiej, przyjemnej lektury podobnej do twórczości Lucy Maud Montgomery.

Mali mężczyźni
Autor: Louisa May Alcott
Tłumaczenie: Zofia Grabowska
Gatunek: Klasyka literatury
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Data wydania: 17 czerwca 2020

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu MG:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.