Katrine Engberg. Stróż Krokodyla – recenzja

Stróż Krokodyla to pierwszy tom nowego kryminalnego cyklu o przygodach kopenhaskiego stróża prawa Jeppe Kornera. Autorka, Katrine Engberg, zaliczana jest to najważniejszych pisarzy kryminalnych w Danii. W Polsce stawia pierwsze kroki, a to za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka. Być może również u nas stanie się rozpoznawalna.

Stróż Krokodyla opowiada historię mieszkańców pewnej starej kopenhaskiej kamienicy, w której dokonano morderstwa młodej lokatorki. Zwłoki w dziwnych okolicznościach znajduje jeden z sąsiadów. Na miejscu zdarzenia zjawia się dwójka policjantów. Jeppe Korner i Anette Werner stają przed nie lada zadaniem, szczególnie, że to nie ostatnia zbrodnia, a partnerzy też do końca nie są ze sobą zgrani. Do tego dochodzi tajemnicza właścicielka kamienicy, która pisze swoją książkę, a w niej ofiara bardzo przypomina tę z rzeczywistości.

Pierwszy tom przygód Jeppe Kornera nie wciąga od pierwszych stron, choć trzeba przyznać, że sposób znalezienia pierwszej ofiary autorka nakreśliła w bardzo intrygujący sposób. Jest trochę zachowawczo, a akcja rozwija się powoli. Warto przebić się jednak przez ten początek, bo później już się nie można oderwać. Autorka łączy ze sobą różne wątki. Kryminalna intryga zestawiona zostaje z tajemnicą kamienicy i jej mieszkańców.
Bohaterowie też nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jest ich całe mnóstwo, a na pierwszy plan wysuwa się oczywiście para policjantów. Autorka nie bała się mocno w intrygę wplątać ich życia osobistego, co swoją drogą nadaje również pikanterii tej historii. Całość zaś osadzona jest na szerokim tle społecznym. Klimat starej Kopenhagi czuć prawie na każdej stronie. To się musi podobać, szczególnie, że mocna historia co jakiś czaś rozluźniana jest dawką wyważonego humoru.

Stróż Krokodyla to ciekawe otwarcie nowego cyklu na polskim rynku. Dopracowana i zaskakująca pod różnymi względami fabuła, prowadzi czytelnika przez tajemniczy świat duńskiego miasta, naznaczonego zbrodnią i tajemnicą. Śledztwo prowadzone przez dwójkę barwnych, choć nie do końca dobranych partnerów, wciąga bez reszty i pozwala czytelnikowi odpłynąć do świata zbrodni. 

Stróż Krokodyla
Autorka: Katrine Engberg
Cykl: Jeppe Korner
Tłumaczenie: Elżbieta Frątczak-Nowotny
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 28 stycznia 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.