HistoriaKsiążkirecenzja książka

Legion kontra Falanga – recenzja

Mike Cole to znany na świecie autor bestsellerowych powieści militarnych i science fiction. Publikował również teksty dotyczące historii wojskowości  i bezpieczeństwa. Jego pierwsza publikacja, która ukazała się na naszym rynku wydawniczym, dotyczy właśnie tematu wojskowości, ale tego starożytnego. Legion kontra Falanga, bo o tej książce mowa, zestawia ze sobą dwie najlepsze formacje wojskowe starożytnej Europy – hellenistyczną falangę i rzymski legion. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach serii Historia.

Falanga to szyk bojowy piechoty greckiej, macedońskiej i hellenistycznej znany już na wschodzie od czasów starożytnej Sumerii. Niepodzielnie rządziła na polach bitwy do czasu, gdy na scenie pojawił się rzymski legion. To on przyczynił się do zaprzestania stosowania tej techniki, dzięki swojej elastyczności i mobilności i dzięki temu przejął pozycję mistrzów walk piechoty.

Publikacja Myke’a Cole’a to połączenie książki historycznej i barwnej opowieści, w której autor w arcy ciekawy sposób ukazuje dwie największe formacje wojskowe. Szczegółowo pokazuje jak walczyła falanga i jak walczył legion. Na wstępie prezentuje obie formacje z dokładnymi opisami szkolenia, uzbrojenia i taktyki. Najważniejsze jednak, że robi to w bardzo przystępny sposób. Nie jest to nudny wykład z historii, w którym dostajemy mnóstwo historycznych pojęć i dat, choć tego nie brakuje. Jednak napisane jest to w sposób przystępny, fascynujący i wciągający.
Druga część skupia się zaś na ukazaniu sześciu najbardziej znaczących bitew z udziałem falangi i legionu. Są to Herakla w 280 roku BC, Askulum w 279 roku BC, Benewent w 275 roku BC, Kynoskefalaj w 197 roku BC, Magnezja w 190 roku BC i Pydna w 168 roku BC. Tu jest jeszcze bardziej ciekawie. Cole pisze w taki sposób, że czytelnik ma wrażenie bycia w samym centrum konfliktu. Niemal czujemy emocje pola bitwy. Jakby tego było mało publikacja okraszona pełnym kalendarium oraz mnóstwem map z lokalizacją bitew oraz rozkładem sił. Do tego mnóstwo barwnych zdjęć z grafikami, płaskorzeźbami i ocalałymi z tamtych czasów przedmiotami.

Legion kontra Falanga to kawał fascynującej przygodowej historii okresu, w którym ścierały się ze sobą dwie najlepsze formacje wojskowe. Niesamowita, szczegółowa i dokładna. Napisana z wigorem i trzymająca w napięciu niczym najlepsza beletrystyka. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają historię wojskowości i historię starożytną.

Legion Kontra Falanga
Autor: Myke Cole
Seria: Rebis historia
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: historia, literatura faktu, popularnonaukowa
Data wydania: 25 sierpnia 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.