Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Zygmunt Miłoszewski. Bezcenny – recenzja

Bezcenny to pierwszy tom cyklu o przygodach Zofii Lorentz, który swoją premierę miał w 2013 roku. Wraz z premierą tomu drugiego, Kwestia Ceny, powieść ukazała się w nowym ujednoliconym wydaniu, oczywiście nakładem wydawnictwa W.A.B. Historia będąca połączeniem thrillera, powieści przygodowej, szpiegowskiej i historycznej, zawierająca w sobie elementy spiskowe, to kawał mocnej i wyrazistej lektury, która trzyma w napięciu do ostatnich stron.

Fabuła Bezcennego kręci się wokół zaginionego w czasie drugiej wojny światowej obrazu Portret Młodzieńca Rafaela Santi. Bohaterką jest Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zajmująca się odzyskiwaniem zrabowanych w czasie drugiej wojny światowej dzieł sztuki. Gdy arcydzieło Rafaela zostaje w końcu namierzone okazuje się, że w legalny sposób nie ma możliwości go odzyskać. Powołany zostaje więc specjalny zespół, który ma podjąć się zadania kradzieży obrazu. Na jego czele oczywiście staje profesor Lorentz, a w swoim zespole ma same indywidualności. Niestety miesiące planowania, pełzną na niczym, gdy okazuje się, że bohaterowie wpadają w pułapkę i ledwo uchodzą z życiem. Jasnym się staje, że w grę wchodzi coś więcej jak tylko skradziony obraz, szczególnie, że myśliwym są służby sprzymierzonego państwa.

Rozpoczyna się śmiertelna gra, w której przeciwnik nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć cel. Bohaterowie wędrują po całym świecie, aby rozwiązać zagadkę Portretu Młodzieńca, a nawet wielkiej kolekcji zaginionych dzieł sztuki. Niestety każda rozwiązana zagadka, rodzi kolejną, która prowadzi bohaterów w następne zagadkowe miejsce. Oczywiście wszędzie czają się na nich kłopoty, szczególnie, że z każdym krokiem są coraz bliżej tajemnicy, która może wywrócić historię świata do góry nogami.

Bezcenny to powieść dynamiczna i wielowątkowa. Czytelnik nawet przez moment nie będzie się nudził. Autor nie tylko kreuje wyrazistych bohaterów, ale również rzuca ich w różne zakątki świata. Historia wciąga i zachwyca rozmachem, rzadko spotykanym w polskiej literaturze. Do tego zawiła intryga, mnóstwo zwrotów akcji, odrobin humoru, lekki rys historyczny i kulturalny, a całość okraszona mocną teorią spiskową, która wywraca najnowszą historię świata do góry nogami. Dobra zabawa gwarantowana.

Bezcenny
Autor: Zygmunt Miłoszewski
Cykl: Zofia Lorentz
Wydawnictwo: W.A.B.
Gatunek: thriller, przygodowa, teoria spiskowa
Data wydania: 20 maja 2020

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU W.A.B.:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.