Książkirecenzja książka

Zygmunt Miłoszewski. Kwestia Ceny – recenzja

Kwestia Ceny Zygmunta Miłoszewskiego to kryminał z indywidualną fabułą, będący zarazem kontynuacją losów Zofii Lorentz. Bohaterkę mogliśmy poznać w powieści Bezcenny, gdzie wraz z grupą specjalną podjęła się znalezienia zagrabionego podczas drugiej wojny światowej obrazu Rafaela Portret Młodzieńca. Od tamtych dramatycznych wydarzeń mija kilka lat. Profesor Zofia Lorentz, zostaje zwolniona ze stanowiska kustosza Muzeum Narodowego, a jej mąż zaczyna mieć problemy zdrowotne. Będąc niejako w pułapce, bohaterka podejmuje się dziwnego zlecenia odnalezienia zbiorów Benedykta Czerskiego. Zleceniodawca podkreśla już na samym początku, że kwestia ceny nie ma znaczenia.

Zleceniodawcą jest tajemniczy Bogdan Smuga, który w odkryciu zbiorów Czerskiego upatruje możliwość odmiany przyszłości rodzaju ludzkiego. Oczywiście nie ze wszystkimi swoimi motywacjami dzieli się z panią profesor. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy okazuje się, że poszukiwanie skarbu Czerskiego to nie jest zwyczajne bieganie po bibliotekach  i kopanie dziur w ziemi. Komuś bardzo zależy, żeby pewne rzeczy na zawsze zostały w ukryciu. Do tego stopnia, że nie zawahają się zabić.
Walka z piratami, spotkanie oko w oko z niedźwiedzim, kradzież eksponatów i ucieczka przed gradem kul

Kwestia Ceny to powieść dynamiczna i wielowątkowa. Czytelnik nawet przez moment nie będzie się nudził. Autor nie tylko kreuje wyrazistych bohaterów, ale również rzuca ich w różne zakątki świata. Od Polski po Sachalin. Z Francji na statek widmo, który pływa po wodach eksterytorialnych z tajemniczym ładunkiem. Wszędzie czeka ich mnóstwo przygód i niebezpieczeństw. Walka z piratami, spotkanie oko w oko z niedźwiedziem, kradzież eksponatów i ucieczka przed gradem kul. Rzadko trafia się taki rozmach w polskiej literaturze, choć ci co czytali Bezcennego, raczej zaskoczeni nie będą.

Między wersami autor również wrzuca mnóstwo swoich przemyśleń. Ukazuje pewien światopoglądowy punkt wiedzenia i stara się go za wszelką przekazać odbiorcom. Można by powiedzieć, że autor ustami swoich bohaterów prowadzi pewien dialog o kondycji współczesnego świata i społeczeństwa. Żeby jednak być sprawiedliwym trzeba powiedzieć, że nie jest to dialog, a raczej monolog, który ma za zadanie ukazać jedyny „słuszny kierunek”. Pod tym względem powieść ta nie jest ani odrobinę wyważona, jak choćby był Bezcenny.

Kwestia Ceny to nowość, która potrafi wciągnąć. Wypada nieco słabiej od pierwszego tomu przygód Zofii Lorentz, ale i tak to kawał dobrze napisanej przygodówki, która zachwyca rozmachem niespotykanym w polskiej literaturze, mnóstwem zwrotów akcji, wyrazistymi, choć niestety mono ideowymi bohaterami, oraz trzymającą w napięciu fabułą.

Kwestia Ceny
Autor: Zygmunt Miłoszewski
Cykl: Zofia Lorentz
Wydawnictwo: W.A.B.
Gatunek: przygodowa, thriller
Data wydania: 17 czerwca 2020

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.