Książkirecenzja książka

Charles Lindbergh. Samotny Orzeł – recenzja

Charles Lindbergh to człowiek legenda. Znany przede wszystkim z  niesamowitego wyczynu jakim był przelot nad Atlantykiem bez międzylądowań. Ci, którzy trochę bardziej szczegółowo znają jego historię, wiedzą że był postacią na swój sposób tragiczną i kontrowersyjną. Pozostali mogą nadrobić zaległości i bardzo szczegółowo poznać życie tego niesamowitego człowieka. Pojawiła się bowiem na rynku wydawniczym ciekawa biografia autorstwa Przemysława Słowińskiego i Danuty Uhl-Herkoperec wydana nakładem Wydawnictwa Videograf.

Samotny Orzeł to biografia pełna szczegółów. Zawiera wszystkie ważne i te mniej istotne aspekty z życia lotnika od urodzenia aż do śmierci. Ukazane zostaje dzieciństwo Lindbergha, czasy wojskowe i moment kulminacyjny w jego życiorysie. Mowa oczywiście o udanym przelocie nad Atlantykiem. Było to wydarzenie, które uczyniło go sławnym na cały świat. Jednak wiele oczu w jego stronę skierowało inne, tragiczne wydarzenie. Mowa oczywiście o porwaniu i śmierci jego jedynego syna.
Tragedia ta, która dotknęła rodzinę Lindberghów, wstrząsnęła całą Ameryką. W książce szczegółowo poznajemy okoliczności tego wydarzenia. Pomoca ze wszystkich stron, współczucie zwyczajnych ludzi, ale również próby wzbogacenia się na tej tragedii. Śledztwo ciągnące się miesiącami, przedłużające nadzieje rodziców i tragiczna wiadomość jak grom z jasnego nieba. Nie załamała ona jednak Lindbergha, który po okresie żałoby rzucił się w wir pracy.

Testował kolejne samoloty, poświęcił się polityce, a nawet szpiegostwu na rzecz Ameryki. Często krytykowany za swoje prawicowe poglądy i za przyjęcie orderu od samego Goeringa. Szybko odszedł w zapomnienie. Osiadł na Hawajach, gdzie zmarł po przegranej walce z rakiem. Wiele lat po jego śmierci na światło dzienne wyszły ogromne tajemnice związane z trzema żonami i rodzinami w Niemczech i Szwajcarii.

Śmiało można powiedzieć, że Lindbergh był jednym z najbardziej interesujących ludzi ubiegłego wieku, a biografia ta daje nam spojrzenie na wiele tragicznych i kontrowersyjnych części jego życia. Ukazuje bohaterstwo jego wczesnych triumfów w lotnictwie, horror porwania jego dziecka i wiktymizację przez prasę, aż do zapomnienia. Całość zaś czyta się jak mocną sensację połączoną z książką przygodową. Ciężko się od niej oderwać.

Charles Lindbergh
Autorzy: Przemysław Słowiński, Danuta Uhl-Herkoperec
Wydawnictwo: Videograf
Gatunek: biografia
Data wydania: czerwiec 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.