Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Czerwony Smok. Thomas Harris – recenzja

Czerwony Smok to pierwsza książka Thomasa Harrisa, w której pojawia się kultowa postać mordercy i kanibala Hannibala Lectera. Choć od jej premiery minęło już trzydzieści siedem lat, nadal historia ta wzbudza wiele emocji. Najlepiej świadczyć o tym może ilość wznowień i kolejnych wydań całej serii. Najnowsze wydanie, które niedawno ukazało się nakładem wydawnictwa Sonia Draga, otwiera kolejny cykl.

Fabuła tej historii jest bardzo dobrze znana wszystkim fanom Lectera. Młodszym czytelnikom, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z proza Harrisa warto jednak przypomnieć, że Lecter nie jest tu postacią pierwszoplanową. Tak naprawdę nie jest nawet głównym antagonistą. Jako czarny charakter na pierwszy plany wysuwa się Francis Dolarhyde, nazwany przez prasę Zębowa Wróżką, opętany wizją przemiany w tytułowego Czerwonego Smoka z malowidła Williama Blake’a.

Gdy kolejna rodzina zostaje zmasakrowana przez przerażającego seryjnego mordercę, a FBI jest bezradne, agent specjalny Jack Crawford zwraca się do jednego człowieka, który może pomóc w powstrzymaniu szaleńca. Jest nim profiler Will Graham. Człowiek, któremu udało się złapać Hannibala Lectera. Niestety grę, którą nawiązał z kanibalem socjopatą przypłacił załamaniem nerwowym i odejściem na wcześniejszą emeryturę. Teraz jednak musi powrócić, by stanąć oko w oko z kolejnym szaleńcem. Niestety, aby mieć z nim jakiekolwiek szanse, musi prosić Lectera o pomoc. Nie wie jednak, że przebiegłość Lectera nie ma granic, a cena jaką będzie musiał zapłacić, będzie bardzo wysoka.
Czerwony Smok to historia niemal perfekcyjna. Jest to jednak przede wszystkim emocjonujący dreszczowiec i trzymający w napięciu kryminał. O jakości tej opowieści może świadczyć fakt aż trzech ekranizacji, z której każda ma wiele zalet i w jakimś stopniu oddaje wnętrze tej powieści, a zarazem skupia się na innych jej elementach.

Do sukcesu książki na pewno przyczynili się bohaterowie. Pozytywni czy negatywni, to jednak barwni. Scharakteryzować każdego z osobna byłoby ciężko. Czerwony Smok, bo to o nim jest ta powieść, jest postacią naprawdę przerażającą. Jest to rodzaj schizofrenika. W dzień jest normalnym pracownikiem. Może małomówny, jednak stara się nie rzucać w oczy. Po powrocie do domu przeistacza się w potwora. Postać zaczerpniętą z obrazu Williama Blake’a Czerwony Smok i Kobieta Ubrana w Słońce. Autor kontrastuje nam te dwie osobowości. W osobie człowieka jest ukazana słabość i niemoc. Brzydota oraz pogarda do siebie. Wszystko to wmawiane ma od dzieciństwa, a nie było ono lekkie. Autor jednak otwarcie pisze o tym jako głównej przyczynie zła, a winą obarcza osoby, które powinny dbać o dziecko, kiedy ono tego najbardziej potrzebuje. Niestety pozostawione samo sobie tworzy własny świat, a skutki tego są opłakane. Druga strona osobowości, czyli tytułowy „smok”, to przykład siły i mocy, piękna oraz pogardy dla innych. Bestia, która się czasami wyłania, pochłania wszystko co stanie jej na drodze.

Czerwony Smok nie jest powieścią łatwą. Z jednej strony jest bardzo brutalna. Opisy morderstw są szczegółowe. Niestety nie każdy lubi tak makabryczne fragmenty. Z drugiej strony Harris zagłębia się w psychikę szaleńca i to bardzo dokładnie. Poznajemy jego dzieciństwo i wydarzenia, które wpłynęły negatywnie na jego umysł. Na pewno nie jest to książka którą warto przeczytać jako sposób na odstresowanie się po pracy. Trzeba się trochę skupić, wytężyć umysł, żeby wszystko poskładać do kupy. Autor ukazuje nam postrzeganie rzeczywistości przez umysł szaleńca – chore postrzeganie rzeczywistości. Jednak znając dzieciństwo „smoka”, w pewnym momencie robi się nam go żal, co w żaden sposób jednak nie usprawiedliwia jego poczynań.


ZOBACZ TERAZ NAJLEPSZE POLSKIE KRYMINAŁY 2018

Thomas Harris stworzył rewelacyjny thriller z niesamowitym psychologicznym pojedynkiem dwóch nieprzewidywalnych graczy. Makabryczny i krwawy, ale taki musi być. Nie ma tu miejsca na upiększanie i ukrywanie zła. Autor nazywa rzeczy po imieniu kreując mroczną postać, której można się przeciwstawić tylko schodząc z drogi światła. Czy jednak nie jest to zbyt wysoka cena jaką należy zapłacić? Trzeba przeczytać, aby odpowiedzieć sobie na to arcytrudne pytanie.

Czerwony Smok
Autor: Thomas Harris
Wydawnictwo: Sonia Draga
Seria: Hannibal Lecter
Data wydania: 21 listopada 2018
Gatunek: Kryminał, Thriller

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.