Książkirecenzja książka

Zemsta i Przebaczenie. Dolina Spokoju – recenzja

Saga Zemsta i Przebaczenie, autorstwa Joanny Jax dobiega końca. Światło dzienne ujrzała Dolina Spokoju, szósty tom epickiego cyklu opowiadający o miłości i nienawiści, przyjaźni i zemście, wplecionych w tragiczną historię dwudziestowiecznej Europy, gdzie losy kilkorga osób zostają ze sobą splecione.

Bohaterowie najtrudniejszy okres swojego życia mają już za sobą. Wojna bowiem dobiegła końca. Niestety sytuacja nigdy nie będzie taka, jak przed jej wybuchem. Zbyt wiele wiele zła się wydarzyło i zbyt wiele ludzkich dramatów miało miejsce. Nie można nad pewnymi doświadczeniami przejść do porządku dziennego. Nie którzy muszą zapłacić ogromną cenę.

Ślepy przypadek lub wybory samych bohaterów rozrzuciły ich po całym świecie. Każdy z nich w jakiś sposób poukładał sobie życie. Czy jednak wszyscy mogą cieszyć się pełnią szczęścia? Niestety nie. Strata bliskich czasami wypala w człowieku ogromne piętno. Niektórzy nadal liczą na powrót najbliższych, jak choćby Sergiusz, który czeka na powrót Alicji z radzieckiego łagru. Julian z Weroniką osiedlili się we Francji, jednak ich małżeństwo nie jest doskonałe. Również Emil chce się ustatkować i planuje swój ślub z Magdaleną. Im też jednak los nie pozwoli zaznać pełni szczęścia, a przeszłość będzie cały czas dawała o sobie znać.

Podtytuł cyklu z jednej strony daje nadzieję na bardzo szczęśliwie zakończenie. Rzeczywistość nawet w książkach musi być jednak o wiele bardziej skomplikowana. I choć wszyscy bohaterowie pragną zacząć życie od nowa, nie wszystkim to będzie jednak dane. Niektórym przyjdzie zapłacić za przeszłość najwyższą cenę, a  wielu bez końca będą nawiedzać demony przeszłości. Dla kogo jednak los okaże się łaskawy i kto doczeka starości w szczęściu? Tego dowiemy się czytając zamknięcie szósty tom, zamykający cykl Zemsty i Przebaczenia.

Dolina Spokoju stanowi godne zwieńczenie całej epickiej historii, która opowiadała o ludziach i wydarzeniach w czasie drugiej wojny światowej i zaraz po niej, a przez którą przeprowadziła nas Joanna Jax. To wiarygodna i wciągająca opowieść z ludzkimi dramatami w tle. Opowieść o miłości i nienawiści w brutalnym świecie. Jedno pytanie towarzyszy czytelnikowi pomiędzy wierszami przez całe sześć tomów. Co zwycięży – zemsta czy przebaczenie?

Zemsta i Przebaczenie. Dolina spokoju
Autorka: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf
Gatunek: powieść obyczajowa
Data wydania: 15 marca 2018

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.