Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Blake Crouch. Rekursja – recenzja

Wyobraźcie sobie, że budzicie się pewnego ranka i odkrywacie, że całe wasze życie nie jest prawdziwe. Choć żywo pamiętacie swoją pracę, rodzinę, dzieci i różne doświadczenia i wszystkie wspomnienia wydają się mieć miejsce, to nagle w wspomnieniach pojawiają się również inne, które całkowicie przeczą tym pierwszym. Czy jest to oznaka szaleństwa? Może jednak nie? Może padliście ofiarą nieudanego eksperymentu?

Podobna historia przytrafiła się bohaterowi najnowszej powieści Blake’a Croucha Rekursja. Jest nim Barry Sutton, który prowadzi śledztwo samobójstwa kobiety, która przed skokiem powiedziała bardzo dziwne słowa: mój syn został wymazany. Zabiła się po tym, jak próbowała nawiązać kontakt z mężem i znalazła go w związku małżeńskim.  Pamięta całe życie z tym człowiekiem, a on jej nie pamiętał wcale. Okazuje się, że nie jest to odosobniony przypadek. W całym kraju pojawia się coraz więcej osób, których wspomnienia przez jedną noc ulegają całkowitej przemianie.
Jedenaście lat wcześniej neurobiolog Helena Smith wymyśliła technologię, która może zachować wspomnienia i ostatecznie może być lekarstwem na chorobę Alzheimera jej matki. Helena, finansowana przez tajemniczego miliardera, buduje coś, co umożliwia ludziom zapamiętanie ich cennych wspomnień. Niestety nie przewiduje faktu, że zostanie wykorzystana.  Jej projekt ma bowiem swoją ciemną stronę i zostaje użyty nie tylko do zapamiętania przeszłości, ale również kreowania rzeczywistości  poprzez wprowadzanie fałszywych wspomnień.

Obie te sprawy łączą się ze sobą zmierzając w kierunku, który na pewno zaskoczy każdego czytelnika. Crouch zdążył już bowiem przyzwyczaić swoich fanów, że jego historie, choć niesamowite i dziwne, są całkowicie nieprzewidywalne. Jeżeli czytaliście poprzednie książki autora to wiecie, że są one w każdej materii szalone i fascynujące.

Poza tym Rekursja ma jeszcze jeden ważny element. Jest to historia bardzo ludzka i emocjonalna, co rzadko zdarza się w książkach science fiction. Fabuły o wspomnieniach potrafią bowiem dotrzeć do każdego i w każdym wywołać mnóstwo emocji, szczególnie, że to one czynią nas tym, kim jesteśmy. Ich zatracenie, czy pomieszanie, sprawia że zatracamy samych siebie.

Rekursja
Autor: Blake Crouch
Wydawnictwo: Zyski S-ka
Gatunek: science fiction, kryminał
Data wydania: 17 września 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.