Adam Bodnar, Bartosz Bartosik. Obywatel PL – recenzja

Czasem wydaje mi się, że aby zachować zdrowie psychiczne, najlepiej jest stronić od polskiej polityki. Uważam jednak, że nikt z Polaków nie może sobie na to pozwolić, zwłaszcza w ostatnich latach. Zbyt wiele od nas zależy. To my, obywatele musimy patrzeć władzy na ręce. Społeczeństwo silne jest jako całość, pojedyncza jednostka czasem nie ma jednak wystarczającej mocy, by skutecznie walczyć o swoje prawa. Między innymi dlatego powołany został urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Pełniący tę funkcję Adam Bodnar jest osobą, która nie raz udowadniała mi, że o polityce można mówić w sposób klarowny i sensowny. Książka Obywatel PL to rozmowa Bartosza Bartosika z kończącym w tym roku kadencję urzędnikiem.

Wywiad rzeka – oto czym jest najnowsza publikacja Wydawnictwa Mando. Polski publicysta porusza w rozmowie z Adamem Bodnarem mnóstwo tematów. Jednym z nich jest kwestia ustroju naszego państwa. Czy w obliczu kontrowersyjnej reformy sądownictwa mamy do czynienia z zagrożeniem demokracji? A może realnym niebezpieczeństwem dla naszej niezależności jest próba ingerencji w sprawy wewnętrzne Polski Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Adam Bodnar w prostych słowach prezentuje swoje spojrzenie na sprawy, które rozgrzewają czołówki gazet i dzienników informacyjnych w ostatnich miesiącach i skłaniają tysiące ludzi do tego, by wyrazili swoje poglądy w czasie ulicznych protestów i demonstracji.
W kolejnych rozdziałach Bartosz Bartosik i Adam Bodnar podnoszą także kwestię społeczne. RPO podkreśla, jak ważne jest zaangażowanie obywateli w życie polityczne na szczeblu krajowym i lokalnym. Wskazuje też przykłady inspirujących osób, które poznał, przemierzając kraj w czasie pełnienia urzędu. Ci liderzy stali się katalizatorami lokalnego sukcesu. Realizując innowacyjne pomysły i śmiałe idee przyczynili się do rozwoju lokalnej społeczności.

Mówiąc o społeczeństwie, nie sposób pominąć tematów, które je dzielą. Kwestie światopoglądowe stały się początkiem rozłamów nawet w gronie rodzinnym. Adam Bodnar wskazuje na niezwykle ważną rolę edukacji antydyskryminacyjnej i podkreśla fakt, że różnice nie muszą nas dzielić. Namawia on do wzajemnego szacunku, niezależnie od sympatii politycznych, przynależności do grup mniejszościowych lub wyznania.

Czy w obliczu obecnej sytuacji politycznej, licznych kontrowersji, tarć między lewicą i prawicą, konfliktów z unijnymi instytucjami, można być optymistą co do przyszłości naszego państwa? Okazuje się, że takie właśnie podejście prezentuje w książce Obywatel PL Adam Bodnar. Po lekturze najbardziej utkwiły mi w głowie jego słowa: „Możemy jako państwo i społeczeństwo wyjść z tego silniejsi”. Bardzo chciałabym, aby były to słowa prorocze.

Nie sposób wymienić wszystkich tematów poruszanych w najnowszej książce Bartosza Bartosika. W czasie rozmowy z RPO poruszane są tematy kontrowersyjne i trudne, takie jak np. relacje państwa z kościołem, ale pojawiają się też wątki dotyczące np. kultury. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie seriale ogląda Adam Bodnar, czym jest dla niego zwycięski Nobel Olgi Tokarczuk lub ciekawi was, co wspólnego ma Biuro Rzecznika Praw Obywatelskim z pewnym popularnym polskim serialem, koniecznie sięgnijcie po najnowszą publikację Wydawnictwa Mando.

Obywatel PL
Autor: Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
Gatunek: literatura faktu
Wydawnictwo: Mando
Data wydania: 6 maja 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Mando

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.