Książkirecenzja książka

Kacen Callender. Felix ever after. Na zawsze Felix – recenzja

Na początku czerwca nakładem Wydawnictwa We need YA ukazała się książka Felix ever after. Na zawsze Felix przyciąga uwagę dzięki rewelacyjnej grafice zdobiącej jej okładkę. Czy również fabuła jest tak intrygująca i kolorowa? 

Love. Czy może istnieć bardziej ironiczne nazwisko dla kogoś, kto nigdy nie doświadczył uczucia płomiennej miłości? Takie myśli towarzyszą głównemu bohaterowi powieści. Felix Love to ciemnoskóry, transseksualny nastolatek. Chłopak rozpaczliwie stara się odnaleźć swoje miejsce w otaczającej go rzeczywistości. Jego życie nie jest usłane różami, jednak dzięki wsparciu wiernego przyjaciela bohater przemierza ulice Nowego Jorku z podniesionym czołem. Pewnego dnia ma miejsce incydent, który całkowicie wytrąca go z równowagi. Okazuje się, że ktoś z jego znajomych zadał sobie sporo trudu, by go zranić. Wydarzenie staje się początkiem zmian w życiu Feliksa. Do czego one doprowadzą? Tego będziecie musieli przekonać się sami.

Na zawsze Felix to książka skierowana do młodzieży. Mimo to mogą spokojnie po nią sięgnąć także dorośli czytelnicy. Jeśli poszukujecie tęczowych bohaterów na kartach czytanych powieści, nowość We need YA to coś dla Was. W tej lekturze osób queerowych jest naprawdę sporo. Sprzyja temu wielkomiejski klimat Nowego Jorku, w którym rozgrywa się akcja, ale i artystyczna szkoła, do której uczęszcza główny bohater. Sam Felix jest utalentowanym twórcą, który marzy o podjęciu nauki na prestiżowej uczelni. 

Presja związana z wysokimi oczekiwaniami to tylko jeden z wielu problemów, z którym zmaga się nastolatek. Potrzeba przedefiniowania własnej tożsamości, oraz konieczność stawiania czoła niezrozumieniu, hejtowi lub ignorancji to kolejne z nich. Dodajmy do tego klasyczną burzę hormonów towarzyszącą młodym ludziom i otrzymujemy prawdziwą mieszankę wybuchową.

Wszystkie te tematy zostały w książce Kacen Callender ujęte w sposób barwny i interesujący. Mimo poważnej tematyki w Na zawsze Felix nie zabrakło też szczypty humoru. Powieść jest zresztą napisana przyjemnym w odbiorze językiem, dlatego też czyta się ją niezwykle szybko. Na końcu publikacji czytelnicy znajdą dane kontaktowe organizacji wspierających osoby LGBTQA+. Umieszczenie tych informacji w książce dla młodzieży uważam za bardzo dobry pomysł. Powieść ta może w końcu trafić w ręce młodego człowieka, który dopiero odkrywa swoją tożsamość. Niestety osoby nieheteronormatywne nie zawsze mogą liczyć na wsparcie rodziny, dlatego też warto uświadamiać je, że istnieją instytucje, do których mogą się zgłosić. 

Na zawsze Felix to książka, którą gorąco polecam zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Dla pierwszych z nich jest ona wartościową lekturą ze względu na przesłanie, ale i przestrogi, jakie w niej zawarto. Dorośli czytelnicy mogą za to spojrzeć na świat z wyjątkowo interesującej perspektywy, co niewątpliwie również będzie centrum doświadczeniem. 

Felix ever after. Na zawsze Felix
Autor: Kacen Callender
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik
Gatunek: literatura młodzieżowa
Wydawnictwo: We need YA
Data wydania: 16 czerwca 2021

 

 
Za materiał dziękujemy Wydawnictwu We Need Ya
 
 
 
 
 
 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 
 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.