Wendy Moore. Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii – recenzja

Gdy dzisiaj słyszymy słowo „chirurg” przed oczami staje nam postać w zielonym stroju, w maseczce, uzbrojona w wysterylizowane ostre narzędzia, stojąca nad lśniącym stołem operacyjnym, otoczona gromadą równie schludnie wyglądających anestezjologów czy pielęgniarek. Obraz ten wzbudza zaufanie. Nie boimy się oddać w ręce specjalistów, bo wiemy, że mają za sobą lata nauki i praktyki. Gdybyśmy jednak mieszkali w osiemnastowiecznym świecie, robilibyśmy wszystko, aby uniknąć wizyty u chirurga. Operacje rzadko kiedy kończyły się szczęśliwie, a sami lekarze często nie mieli odpowiedniego przygotowania i działali po omacku, stawiając na starą jak świat metodę prób i błędów.

Wendy Moore przybliża postać Johna Huntera, lekarza, którego badania i ciekawość miały ogromny wpływ na współczesną sztukę chirurgii. To nietypowa biografia – nie skupia się bowiem wyłącznie na najważniejszych wydarzeniach z życia Huntera. Przybliża też postać jego brata, a przede wszystkim skupia się na opisywaniu nierzadko makabrycznych przypadków medycznych, z którymi obaj spotykali się na co dzień.
Johna Huntera od najmłodszych lat fascynował się medycyną. Nie posiadł nigdy typowo medycznego wykształcenia, ale lata praktyki sprawiły, że stał się jednym z najbardziej cenionych chirurgów w swoim kraju. Swoją przygodę rozpoczął pomagając bratu w jego praktyce, z czasem zaczął działać na własną rękę. Wendy Moore skupia się na eksperymentach i odkryciach, jakich dokonał za życia. Przybliża nam, czytelnikom, historie pacjentów Huntera, lecz na największą uwagę zasługują opisy eksperymentów, jakie mężczyzna prowadził na sobie. Jednym z najciekawszych jest opis badań, jakie prowadził na temat chorób przenoszonych drogą płciową – nie jest to nigdzie potwierdzone, ale domniema się, że z własnej woli zaraził się jedną z takich chorób, by móc spisywać przez lata obserwacje.

Poza chirurgią fascynował go też świat zwierząt. Hunter był posiadaczem jednej z największych kolekcji kości i ciał nie tylko ludzi, w czasach świetności było to kilkanaście tysięcy eksponatów. Jednymi z ciekawszych były przykładowo kangury, które w jego czasach były w Anglii zwierzętami egzotycznymi i fascynującymi, bo nieznanymi.

Chirurg to świetna pozycja dla wielbicieli biografii i makabrycznych opisów. Z lektury można wynieść wiele ciekawostek, które z pewnością zaciekawią znajomych.

Chirurg. Krew, złodzieje ciał i narodziny nowoczesnej chirurgii
Autor: Wendy Moore
Wydawnictwo: Znak Literanova
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 23 marca 2020

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Monika Salamucha eks-recenzent

W Prima Aprilis 2018 roku postanowiła, że zakłada bloga książkowego, czym zaskoczyła samą siebie. Z wykształcenia filolog angielski, więc nawet na studiach otaczała się literaturą. Z całego serca kocha różnorodną fantastykę, ale nie pogardzi też dobrym romansem, czy kryminałem. Jej hobby, poza czytaniem, to gry komputerowe i planszowe oraz grafika komputerowa, którą para się amatorsko.