Recenzja komiksu „The Black Holes”

Jedną z nowości na polskim rynku Wydawnictwa Non Stop Comics jest powieść graficzna The Black Holes Borji Gonzaleza. Hiszpańskojęzyczny twórca, który zarówno pisze, jak i ilustruje swoje historie, zadebiutował przed czterema laty komiksem La reina orquidea. The Black Holes to pierwsza z jego pozycji przetłumaczonych na język polski.
Akcja tego komiksu osadzona jest na dwóch płaszczyznach czasowych – współcześnie i 160 lat temu. W jednej z tych rzeczywistości żyje trójka młodych dziewcząt, które zakładają szkolną kapelę muzyczną. Nieco zagubione nastolatki, poszukujące własnego muzycznego języka, ale przede wszystkim – własnego miejsca w życiu. Dziewczyny u progu dorosłości, z głowami pełnymi jeszcze marzeń i lęków. W drugim z tych światów, nacechowanym konwenansami, inna młoda dziewczyna marzy o zostaniu pisarką. Ale interesują ją duchy, stwory i inne mroczne sprawy, o których nie przystoi ani pisać, ani mówić, ani choćby myśleć młodej damie. Oba te światy w pewien niezwykły sposób zaczynają się przenikać.

Fabuła tej opowieści jest bardzo pretekstowa i można zarzucić autorowi, że bardziej skupia się na emocjach, niż na samej opowieści. Bohaterki nie posiadają twarzy i jest to w jakiś sposób znamienne, bo w szerszym kontekście są to dość płytkie postaci, do tego stopnia, że w trakcie lektury można je między sobą mylić, zapominając kto jest kim. Bardziej od budowy bohaterek, akcentowane są ich emocjonalne stany. Podobnie, bardziej od fabuły liczą się same ilustracje.

To właśnie strona wizualna stanowi o największej sile The Black Holes. Intrygujące i specyficznze ilustracje, mroczne i baśniowe zarazem, utrzymane w różnorodnej, kontrastowej tonacji kolorystycznej, z dominacją monochromatyzmu. Wspaniałe, bardzo melancholijne kadry sprawiają, że ogląda się je z niekłamaną przyjemnością i pozostają z odbiorcą na dłużej.

The Black Holes Borji Gonzaleza to komiks o młodzieńczych tęskonatach i marzeniach, o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, o strachu przed dorosłością. To tematy, które były już podejmowane przez komiksu ukazujące się nakładem Non Stop Comics, żeby przywołać chociażby sztandarowe serie Giant Days czy Paper Girls. The Black Holes jest jednak na tym tle komiksem specyficznym i niekonwencjonalnym, komiksem od którego można się odbić, bo ponad treść czy bohaterów stawia ilustracje i emocje. Ale jeśli kochacie właśnie takie nietypowe opowieści, zachwycające przede wszystkim wizualnie, to dzieło Borji Gonzaleza powinno przypaść Wam do gustu.

The Black Holes
Autor: Borja Gonzalez
Gatunek: fantasy
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 8 kwietnia 2020

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.