Lee Child. Zgodnie z Planem – recenzja

Jack Reacher powraca w kolejnej, już dwudziestej czwartej odsłonie swoich przygód, zatytułowanej Zgodnie z Planem. Tym razem kultuwy protagonista trafia do małego miasteczka, gdzie próbując pomóc dwójce starszych ludzi, wplątuje się w lokalną wojnę gangów. Stając pomiędzy Albańczykami i Ukraińcami, oczyszcza miasto z niepotrzebnej patologii. Najnowsze przygody Reachera, podobnie jak poprzednie, ukazały się nakładem wydawnictwa Albatros.

Fabularnie najnowsza powieść Childa nie jest zbyt mocno skomplikowana. Główny bohater jadąc autobusem w bliżej nieokreślonym kierunku, staje się świadkiem napaści na starszego człowieka. Nie wahając się nawet przez chwilę, staje w jego obronie. On dzieli się z nim swoimi problemami, a obok nich Jack nie potrafi przejść obojętnie. Niestety akcja powoduje reakcję, a w efekcie lawinę, która wstrząśnie posadami całego miasta.

Wydawać by się mogło, że po tylu tomach przygód niezłomnego, walczącego ze złem byłego funkcjonariusza żandarmerii wojskowej, Child nie będzie mógł zaoferować już nic nowego. A jednak. Już poprzedni tom (Czas Przeszły) na swój sposób odświeżył serię, a tym razem autor zaoferował sporo nowości. Po pierwsze jest dużo bardziej brutalny. Trup tu ściele się gęsto, a sam Jack jest coraz mniej skupiony na losie swoich przeciwników. Zabija nie tylko w obronie własnej, ale momentami morduje z zimną krwią, prowadząc krwawa wendettę.

Mimo wszystko jest to na swój sposób fascynujące. Mało kto nie lubi czytać, czy oglądać takich bohaterów w akcji, którzy w imieniu słabych prowadzą krucjaty przeciwko wszechobecnemu złu. Wykonają za nich coś, czego oni sami nie mogliby dokonać lub z pewnych względów nie chcieliby.

Zgodnie z Planem to kolejna odsłona przygód jednego z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów literackich serii sensacyjnych. Jest tu mnóstwo akcji, strzelanin, walk i trupów, które Reacher pozostawia po sobie niczym okruchy po sowitym posiłku. Ramię sprawiedliwości prze do przodu, zgodnie z planem, a na imię mu Recher, Jack Reacher.

Zgodnie z Planem
Cykl: Jack Reacher
Autor: Lee Child
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: sensacja, akcja
Data wydania: 12 lutego 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.