Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Lee Child. Czas Przeszły – Jack Reacher powraca

Lee Child powraca z kolejną odsłoną przygód Jacka Reachera, która niesie ze sobą kilka intrygujących zwrotów akcji, szczególnie interesujących dla fanów serii. Jest to dwudziesty trzeci tom, który jak poprzednie ukazał się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Albatros.

Akcja zaczyna się w momencie podróży Jacka do Kalifornii. Wyprawa jednak kończy się zanim na dobre się zaczęła. W New Hampshire, gdzie na wietrze grzechocze znak drogowy informujący o mieście Lakonia, bohatera dopadają wspomnienia z przeszłości, a dokładnie o ojcu, który nauczył go stalowych sposobów życia w morzu. Uzbrojony w ogromną ciekawość i mnóstwo czasu Reacher zapuszcza się na obrzeża Lakonii. Niestety nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni, słysząc jego nazwisko. Są tacy, którzy nie chcą niczego więcej, jak wypędzić go z miasta, a ma to związek z właśnie z osobą jego ojca. Ci, którzy jednak znają Jacka wiedzą, że taka sytuacja i naciski mogą przynieść tylko odwrotny skutek.

Tymczasem w innej części miasta dwoje Kanadyjczyków w drodze do Nowego Jorku zatrzymuje się w pobliskim Motelu. Uszkodzony samochód sprawia, że muszą na pewien czas się zatrzymać, choć wewnętrzny głos podpowiada im, żeby jak najszybciej stad uciekali. Okazuje się, że w tym miejscu dzieje się coś dziwnego, o czym jeszcze nie mają zielonego pojęcia, a szybko przyjdzie się im o tym przekonać.

Co jednak te dwie na pierwszy rzut oka różne sprawy mają ze sobą wspólnego? Z czasem okazuje się, że Lakonia to nie tylko mała kropka na mapie. Wydarzenia, które się tu rozegrają mają o wiele większy zakres. Przeszłość tego miasta, związana z ojcem Reachera, która dawno temu została pogrzebana wraz z jego odejściem, znów da o sobie znać i mocno wpłynie na przyszłość całego miasta. Bohater zaś odkryje wiele tajemnic o swoich przodkach, co niestety będzie miało również wpływ na niego samego.
 

Autor wykonuje wspaniałą pracę, tworząc mocną i w pewnym stopniu świeżą historię. Pozytywnie wpływa to na odbiór całej serii o przygodach Jacka Reachera, która w pewnym momencie zaczynała trącić schematami. Cała historia ukazana jest w formie crescendo. Autor misternie buduje napięcie prowadząc do finalnego wybuchu. Ciarki na plecach gwarantowane.

Czas Przeszły to nie tylko kolejna odsłona przygód jednego na najbardziej rozpoznawalnych bohaterów  literackich ostatnich lat. To także powrót do korzeni i walka z przeszłością, zabójczą przeszłością. Poza tym standard. Kilka trupów po drodze, kilka spuszczonych łomotów i Reacher niezachwianie dążący do poznania prawdy. Przyjemność w najczystszej postaci.

Czas Przeszły
Autor: Lee Child
Cykl: Jack Reacher
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: sensacja, thriller
Data wydania: 16 stycznia 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.