Książkirecenzja książka

Śledczy – siódma część Odznaki Honoru

Śledczy to siódma część, niesamowitego cyklu Odznaka Honoru, którego autorem jest W.E.B. Griffin – niekwestionowany król powieści sensacyjnych i szpiegowskich. Jest to mieszanka współczesnej powieści sensacyjnej, rozgrywającej się w miejskiej scenerii i klasycznego podejścia do ukazania bohaterskich czynów żołnierzy oraz stróżów prawa.

Bohaterem, jak w poprzednich częściach, jest Matt Payne. To członek wydziału Operacji Specjalnych, która w chwili obecnej zajmuje się wieloma dochodzeniami i prowadzi kilka śledztw naraz. Jedno z nich dotyczy korupcji w lokalnej policji. Niestety sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy w trakcie akcji dochodzi do brutalnego gwałtu. Rozpoczyna się wyścig z czasem, a akcja nabiera tempa. Bohater musi się spieszyć, ponieważ podejrzani zacierają ślady i zastraszają świadków. W grę zaczyna również wchodzić życie prywatne Payne’a, a on sam będzie musiał dokonać kilku istotnych dla niego wyborów.

Fabularnie Śledczy prezentuje trudną historię. Poza głównym bohaterem, Griffin serwuje czytelnikom całą plejadę interesujących postaci. Mają one do czynienia z okropną zbrodnią, umoczonymi gliniarzami i terrorystami. Poza tym między wierszami autor ukazuje wątek policji miejskiej, która jak się szybko okazuje, powiązana jest różnego rodzaju koligacjami, szczególnie tymi rodzinnymi. Oczywiście wiąże się to z nadużywaniem władzy i korupcją.
Cała historia jest zaś rozdarta pomiędzy głównym fabularnym wątkiem i związanym z nim rozwojem akcji, a długimi i szczegółowymi opisami nie tylko postaci, ale i zależnościami między nimi, co również jest cechą rozpoznawczą twórczości Griffina.

Śledczy to solidna powieść, która może nie charakteryzuje się pędzącą akcją, ale wciągającą fabułą. Zachwyca warsztat autora i jego merytoryczne przygotowanie do przedstawienia tematu. Mnóstwo tu intrygujących opisów, które wprowadzają czytelnika w policyjne procedury i nadają realizmu.

Śledczy
Autor: W.E.B. Griffin
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: thriller, sensacja
Data wydania: 27 sierpnia 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.