Książkirecenzja książka

Tom Clancy. Polowanie na Czerwony Październik – recenzja

Tom Clancy to pisarz, który za życia stał się legendą. Jest autorem kilkudziesięciu powieści, które charakteryzują się trzymającą w napięciu fabułą, ekscytującymi zwrotami akcji i fascynującymi bohaterami. Są to głównie książki sensacyjne i szpiegowskie, zawierające elementy kryminału oraz technothrillera. Jest twórcą jednego z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów literackich. Mowa oczywiście o Jacku Ryanie – historyku, analityku CIA i prezydencie Stanów Zjednoczonych.

Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z przygodami Ryana, teraz będzie miał okazję. wydawnictwo Znak Horyzont rusza bowiem z nowym wydaniem całej serii jego przygód. Najbardziej poczytny autor minionego stulecia, klasyka literatury sensacyjnej i nietuzinkowy, niesztampowy, odnajdujący się w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji bohater. Nie można tego przegapić. Na pierwszy ogień idzie Polowanie Na Czerwony Październik.

Lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku. Trwa Zimna Wojna. Z radzieckiej bazy wojennej niedaleko portu Murmańsk wypływa okręt podwodny typu Typhoon, tytułowy „Czerwony Październik”. Dowodzi nim Marko Ramius, wybitny strateg i oficer floty ZSRR. Ma wziąć udział w zaplanowanych ćwiczeniach. Z niewiadomych jednak przyczyn zaczyna się kierować ku wybrzeżom Stanów Zjednoczonych. Co kieruje kapitanem i jakie są jego zamiary? Rozwiązaniem tej zagadki zajmuje się amerykański kapitan Jack Ryan. Sprawa jest pilna i bardzo niebezpieczna. Nik nie wie bowiem, czy jest to prowokacja, czy zdrada radzieckiej załogi.

O twórczości Toma Clacy’ego napisano już chyba wszystko. Jedno jest pewne, przygoda z Jackiem Ryanem to coś naprawdę wielkiego. Niezapomniana, trzymająca w napięciu historia i nietuzinkowi bohaterowie, z którymi obcowanie to kawał przyjemności. Co też mocno intrygujące, to fakt, że współczesny czytelnik może chociaż w pewnym stopniu poczuć sytuację i napięcia związane z Zimną Wojną. Brawurowo budowane jest napięcie wokół dramatycznych decyzji, od których zależały losy świata.

Polowanie na Czerwony Październik to klasyk literatury sensacyjnej, który nawet po tylu latach od premiery czyta się z zapartym tchem mimo wielu technicznych wstawek i opisów. Wszystkie elementy świetnie się ze sobą komponują, co idealnie pasuje do opisu twórczości Clancy’ego mianem technothrillera.  Przygody Ryana to prawdziwy majstersztyk, a sam bohater rewelacyjnie potrafi zaskarbić sobie naszą sympatię swoim postępowaniem, mimo że prym ten za wszelką cenę będzie chciał mu skraść Marko Ramius, bohater strony przeciwnej.

Polowanie na Czerwony Październik
Autor: Tom Clancy
Cykl: Jack Ryan
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: sensacja, technothriller
Data wydania: 11 września 2019

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.