Książkirecenzja książka

Pościg. Elle Kennedy – recenzja

Literatura New Adult w kontraście do innego rodzaju twórczości jest stosunkowo nowym produktem. Kierowana do odbiorców w przedziale wiekowym 18-30, koncentruje się najczęściej na tematach związanych z wkraczaniem w dorosłe życie. Jedną z najbardziej popularnych propagatorek tego gatunku jest Elle Kennedy, która w swojej najnowszej powieści Pościg obrazuje nam, czym właściwie jest ten rodzaj literatury. 

Zakupy, ubrania i makijaż – tak pozornie przedstawia się życie pochodzącej z wyższych sfer Summer. Zupełnie inaczej jest z Fitzem – chłopakiem reprezentującym solidną klasę średnią, sportowcem i programistą. Przewrotnym zbiegiem okoliczności dwójka ta zostaje współlokatorami, a między nimi rodzi się więź. 

Wyidealizowani ludzie, stereotypy i prawdziwa teen drama – tyle mniej więcej oferuje nam Elle Kennedy. Moje drugie już zetknięcie się z twórczością autorki nie zaowocowało zmianą opinii na temat jej pisarstwa – nie oferuje swoim czytelnikom nic, czego by już nie znali. Sztampowa historia mezaliansu oraz wykorzystanie tak przemielonej już relacji bad boy-good girl, nawet mimo zamiany ról, budzi raczej politowanie niż rozrywkę ze względu na swoją przewidywalność. 

Na szczęście i z najgorszej historii można wyjść obronną ręką, co nieco ratuje Kennedy. Opowieść pisana jest z perspektywy dwójki głównych bohaterów i to właśnie postać Summer zasługuje na uwagę. Początkowo została nakreślona jako płytka i nieskomplikowana, wraz z biegiem powieści nabiera głębi, a nawet wzbudza sympatię, mimo wspomnianego już idealizmu wszystkich bohaterów. Poprawnie poprowadzony charakter tej postaci pokazuje, iż w tej gmatwaninie jest potencjał. 

Drugim elementem podnoszącym nieco wartość Pościgu jest humor – autorka wie, jak rozśmieszyć czytelnia lub chociażby spowodować stłumione parsknięcie śmiechem zabawnym neologizmem. Niewymuszone i naturalne żarty są mocnym punktem tego tekstu. 

Elle Kennedy próbuje też bawić się seksualnością swoich charakterów, raczej ze skutkiem dosyć miernym – kreśli ona nierzeczywisty obraz fizycznie nieskazitelnych ludzi, która nijak ma się do otaczającego nas świata. Poza tym, zastanowienie budzi ograniczona liczba synonimów co do nazewnictwa męskich i żeńskich genitaliów. Czy słowa “fiut” i “cycuszki” musiały pojawiać się tak często? 

Pościg to typowe “czytadło-odmóżdżacz”. Nie wniesie nam do życia nic nowego. Nie zmieni naszego punktu widzenia na żaden temat, nie zostanie w pamięci na długo. Czy dla kilkurazowego uniesienia kącików ust warto zmęczyć ponad czterysta stron? Oceńcie sami. 

ZOBACZ TERAZ RECENZJĘ „ODNALEŹĆ SIĘ”

Pościg
Autor: Elle Kennedy
Tłumaczenie: Ewa Helińska
Wydawnictwo: Zysk
Data premiery: 5 marca

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.

Ola Durjasz

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.