Książkirecenzja książka

Odnaleźć się. Agnes Lidbeck – recenzja

Szwedzka powieść z premierą w 2017 roku, świetnie wpasowuje się w tegoroczne wydawnicze propozycje literatury dla kobiet – Agnes Lidbeck w swojej powieści Odnaleźć się porusza temat feminizmu oraz roli kobiety w społeczeństwie. Czy autorka przedstawi nam coś, czego do tej pory nie znaliśmy? 

Anna właśnie urodziła swoje pierwsze dziecko. Zdawałoby się, iż jest to najważniejszy moment w życiu matki – instynkt macierzyński przejmuje kontrolę nad strachem przed nieznanym. W przypadku głównej bohaterki nie jest to jednak takie jednoznaczne. Niepewna siebie kobieta cały czas szuka sposobu na bycie idealną, i to nie tylko w kwestii wychowywania dzieci, ale również jako żona i kochanka. 

Agnes Lidbeck stworzyła powieść, która uderza pustką i melancholią, w jakiej żyje Anna. Nostalgia, która udziela się odbiorcy podczas studiowania opowieści jest tożsama z uczuciem niedopasowania głównej bohaterki. Rozpaczliwe starania kobiety, aby nie być negatywnie ocenianą przez osoby postronne zajmują jej wręcz całe życie – Anna bez przerwy szuka uznania wśród innych, szczególnie mężczyzn oraz nieustannie goni za swoją wyidealizowaną, pasującą do społeczeństwa wersją.  

Pokazanie szukania poklasku wśród osób płci przeciwnej jest interesującym zabiegiem ze strony autorki. Skomplikowane relacje i więzy społeczne pomiędzy dwojgiem ludzi zostały przedstawione w sposób obiektywny i dosyć kontrowersyjny, choć, paradoksalnie, łagodny w przekazie. Anna wciąż i wciąż marzy o tym, aby być atrakcyjną i wzbudzać pożądanie – jej potrzeba ciągłej akceptacji może się wydać niektórym z nas znajoma.  
Wspomniana wcześniej bezstronność narratorki również zasługuje na uwagę – nie ma tu pochwały, ani krytyki, fabuła okraszona zobrazowanym życiem wewnętrznym głównej bohaterki toczy się spokojnie i niewybuchowo. Neutralność to niewątpliwy atut powieści, ponieważ pozostawia czytelnikowi samodzielną ocenę zachowania Anny oraz decyzji przez nią podejmowanych. Stwarza to również możliwość polemiki na temat roli kobiety w społeczeństwie i tego, czy wartościowanie siebie w kontekście innych jest zdrowym zabiegiem. 

Odnaleźć się to ciekawa propozycja na rynku wydawniczym, kolejna już dedykowana kobietom. Poruszona problematyka jest ujęta w całkiem nowy sposób i skłoni do refleksji każdą czytelniczkę. 

Odnaleźć się
Autor: Agnes Lidbeck
Tłumaczenie: Inga Sawicka
Gatunek: obyczajowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 12 marca 2019

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.

Ola Durjasz

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.