Książkirecenzja książka

Łukasz Czeszumski. Krew Wojowników. Księżniczka Alhambry – recenzja

Łukasz Czeszumski to przede wszystkim reporter i podróżnik, ale jak się okazuje – także pasjonat historii szesnastego wieku. Organizował ekspedycje w Ameryce Południowej, a znany jest głównie z serii reportaży o wojnie w Afganistanie oraz walce z kokainowymi handlarzami w Ameryce. Na polskim rynku wydawniczym do tej pory ukazało się kilka jego książek, wśród nich seria Krew Wojowników.

Księżniczka Alhambry to czwarty tom cyklu Krew Wojowników, w którym Łukasz Czeszumski kontynuuje historię Jarosława Burzyńskiego – polskiego rycerza, wygnańca, poszukującego przygód i wyzwań w szesnastowiecznej Europie. Po wielu niesamowitych perypetiach, które bohater przeżył po dokonaniu zemsty i ucieczce z Królestwa Polskiego, opuszcza zmęczoną wojami Italię. Wyrusza w kierunku Hiszpanii, ale zanim tam dotrze, kolejny raz stanie oko w oko ze śmiercią.

Akcja rozgrywa się w roku 1527. Burzyński po wielu perypetiach trafia do Sevilli, gdzie zostaje wynajęty przez bogatego kupca do wykonania bardzo ryzykownego zadania, owianego tajemnicą. W efekcie rycerz ląduje w Grenadzie, gdzie na pewno nie zazna spokoju i nie zregeneruje swoich sił. Wręcz przeciwnie, kolejny raz będzie musiał użyć miecza i wykazać się swoimi rycerskimi umiejętnościami.

Kolejna część Krwi Wojowników to nadal historyczna perełka. Autor wręcz szczegółowo ukazuje elementy miejsca i czasów, w których osadza kolejną część swojej sagi. Najmocniej zarysowane zostają akcenty wojskowe i batalistyczne, choć nie brakuje tu również opisów miasta, wyglądu postaci, czy szeroko pojętej sytuacji politycznej. W efekcie dostajemy idealne połączanie powieści historycznej i przygodowo-awanturniczej.

Księżniczka Alhambry to z książka, która łączy w sobie wiele elementów. Ukazuje ona barwną rzeczywistość ówczesnej Europy, która nie w każdym aspekcie była taka, jak przedstawiają ją podręczniki do historii. Akcja ukazana przez autora jest nietuzinkowa i ciekawa, przesycona mrokiem i niepewnością. Charakteryzuje się epickim rozmachem, a pochłania się ją w dobre kilka godzin. Najważniejsze jednak, że Czeszumski wyłamuje się z utartych schematów. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z powiewem świeżości, jeżeli chodzi o powieść historyczną.

Krew Wojowników. Księżniczka Alhambry
Autor: Łukasz Czeszumski
Wydanictwo: CL MEdia
Gatunek: powieść historyczna
Data wydania: listopad 2023

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.