Książkirecenzja książka

Czerwone Żniwa. Uderzenie Wyprzedzające – recenzja

Uderzenie Wyprzedzające to pierwszy tom nowego cyklu Czerwone Żniwa autorstwa Radosława Rusaka i Pawła Majki. Ten drugi ma na swoim koncie wiele ciekawych książek. Wśród nich historie z Uniwersum Metro 2033 oraz cykl Berserk, poza tym jego opowiadania zasilają wiele fantastycznych antologii. Panowie wspólnie przedstawiają historię, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Punktem wyjścia dla fabuły Uderzenia Wyprzedzającego jest zimna wojna i prężenie „muskułów” przez NATO i Układ Warszawski. Oczywiście nie jest to historyczne przedstawienie. Mimo że opowieść utrzymana jest w realiach historycznych, twórcy pozwalają sobie na puszczenie wodzy fantazji. Co by było, gdyby któraś ze stron wykonała o jeden ruch za dużo? No właśnie, autorzy idą w tym kierunku, kreując na kartach swoje powieści alternatywną wizję przeszłości nie tylko Polski, ale całej Europy, która w tamtym czasie rozdzielona była Żelazną Kurtyną.

W Czerwonych Żniwach intryguje już mocne wprowadzenie, które w żaden sposób nie pozwala czytelnikowi przewidzieć kierunku fabuły. Rusak Majka przedstawiają pewne wyrwane z kontekstu wydarzenia, które dopiero wraz z rozwojem fabuły nabierają jednolitego obrazu. Książka zaskakuje nie tylko kierunkiem akcji ale i konwencją. Tak naprawdę nic tu nie jest takie, na jakie wygląd. To opowieść realizująca nie tylko wizję nowej Europy, ale też próba wyobrażenia sobie, jak mogła by się potoczyć historia ,gdyby wybuchła trzecia wojna światowa.
Czerwone Żniwa. Uderzenie Wyprzedzające to intrygująca propozycja z gatunku historii alternatywnej. Dzieło dwóch autorów zaskakuje konwencją i kierunkiem rozwoju fabuły. Ale znajdziemy tu też te elementy, które świadczą o dobrej historii szpiegowsko-wojennej: umiejętnie budowane napięcie, intrygi oraz wysoką stawkę, o którą toczy się gra. Mam nadzieję, że podobny poziom zostanie zachowany w kolejnych odsłonach planowanego cyklu, a autorzy nie przeszarżują też w kwestiach alternatywnej historii, bo zapowiada się naprawdę ciekawa seria, którą warto będzie śledzić. 

Czerwone Żniwa. Uderzenie Wyprzedzająca
Autorzy: Paweł Majka i Radosław Rusak
Cykl: Czerwone Żniwa
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: wojenna, historia alternatywna, fantastyka
Data wydania: 18 września 2019

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.