Książkirecenzja książka

Niedokończone Opowieści Śródziemia i Numenoru

W ostatnim czasie panuje spore zainteresowanie prozą J.R.R. Tolkiena. Kolejne jego dzieła wydawane są w nowych oprawach, a nie wydane do tej pory, lub niedokończone za sprawą jego syna Christophera oglądają światło dzienne i trafiają w ręce fanów. Nic więc dziwnego, że wydawnictwo Zysk i S-ka po po serii wznowień klasycznych dzieł mistrza oferuje również Niedokończone Opowieści Śródziemia i Numenoru pod redakcją, ze wstępem i komentarzami Christophera Tolkiena.

Klasyczne wdanie tego fascynującego zbioru opowieści w pięknej twardej oprawie kontynuuje opowieści znane z Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarilionu, a także zawiera alternatywną wersję Dzieci Hurina. To zbiór narracji z Dawnych Dni Śródziemia aż do wydarzeń z wojny o pierścień, zapewniający fanom wiele nowych, intrygujących  i nieznanych dotąd informacji o postaciach i wydarzeniach, które wspomniane zostały na kartach jego najbardziej znanych dzieł.

Autor pisze o wydarzeniach z Pierwszej Ery. Opisuje Tuora i jego przybycie do Gondolinu. Przedstawia historię Hurina i jego dzieci. Jest to historia zawierająca różne szkice i alternatywne wydarzenia. Z wydarzeń Drugiej Ery poznajemy opis wyspy Numenor i jej królów, a także Losy Galadrieli i Celeborna, znanych z Władcy Pierścieni oraz Amrotha, władcy Lorien. W dodatkach zaś poznajemy mnóstwo informacji o Leśnych Elfach ich języku i książętach.

W Trzeciej Erze znajdziemy poszerzoną wiedzę o klęsce na Polach Gladden i legendzie o śmierci Isildura. Autor przybliża nam historię o początkach przyjaźni między Rohanem i Gondorem a także opisuje wyprawę do Ereboru oraz związaną z tym wydarzeniem kolację  krasnoludów u Bilbo znana z Hobbita. Nie zabrakło również opowieści o wyprawie Czarnych Jeźdźców oraz o konfrontacji Gandalfa z Sarumanem.

W ostatnim rozdziale autor opowiada o Palantirach, czyli szklanych kulach, dzięki którym władcy Gondoru mogli ze sobą się porozumiewać. Przedstawia nam również genezę przybycia do Śródziemia Istarich, czyli czarodziejów, wśród nich Gandalfa i Sarumana. Dokładnie opisuje związane z tym wydarzenia i ich zadanie.

Wszystkie te opowieści zawierają również bieżące komentarze Christophera Tolkiena, dzięki którym możemy wypełnić luki w opowieściach i odpowiednio umiejscowić w czasie każde wydarzenie i związane z nim postacie. Ciekawym rozwiązaniem w tym kontekście było chronologiczne poukładanie poszczególnych historii. Już samo to bardzo ułatwiło odnalezienie się w tych opowieściach. Śmiało można powiedzieć, że syn mistrza, wykonał niezwykłą robotę zbierając do kupy wszystkie zapiski ojca i umieszczając je w tak przystępnej formie.

Dzięki temu czytanie Niedokończonych Opowieści Śródziemia i Numenoru czyni nas jeszcze bardziej ciekawymi tego niesamowitego świata i tego, co leżało poza nim. Historie te dopełniają całości wizji Tolkiena, który ją zapoczątkował w Sillmarilionie i kontynuował w trylogii Władca Pierścieni. Gratka dla fanów i nie tylko.

ZOBACZ RECENZJĘ FANTASY „UCZEŃ NEKROMANTY”

Niedokończone Opowieści Śródziemia i Numenoru
Autor: J.R.R. Tolkien
Redakcja i komentarze: Christopher Tolkien
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: fantasy
Data wydania: 2 kwietnia 2019

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.