Książkirecenzja książka

Bernadette McDonald – 8000 zimą

W styczniu 2021 roku padł ostatni bastion – na dotychczas niezdobyty zimą szczyt K2 wspięła się grupa Szerpów, tym samym kończąc pewną epokę. Epokę, którą rozpoczęli Polacy i wiedli w niej prymat przez większą jej część. O tym jak zdobywano zimą kolejne ośmiotysięczniki przeczytacie w prezentowanej książce.
Gdyby był puchar narodów w zimowym zdobywaniu szczytów o wysokości powyżej 8000 m n.p.m to polscy wspinacze zagwarantowaliby sobie w nim najwyższe miejsce na podium. Na 14 takich gór 8 zostało zdobytych przez wyprawy w pełni polskie, a jeszcze dwie przez ekipy z Polakiem w składzie. Cała historia z zimowym himalaizmem zaczęła się z wysokiego C, gdyż na pierwszy ogień „nasi chłopcy” wzięli Mount Everest. A potem jakoś to poszło i w ciągu 7 lat sześć pierwszych wejść zimowych dokonanych zostało przez naszych rodaków.

8000 zimą to bardzo dobra pozycja wprowadzająca w temat zimowego himalaizmu. Autorka w zwięzły sposób, ilustrowany zdjęciami z wypraw, przedstawia historie pokonywania kolejnych barier i walki Lodowych Wojowników z naturą – zimnem, wiatrem, śniegiem – oraz ułomnościami ludzkiego ciała i umysłu. Jest to także swego rodzaju kronika śmierci, gdyż nawet kiedy wyprawa była udana, to nie zawsze była szczęśliwa. Lista wspinaczy, którzy zginęli już w drodze powrotnej ze szczytu jest długa i są na niej m.in. Maciek Berbeka czy Tomasz Mackiewicz. Również innych słynnych nazwisk w tej książce jest dużo, gdyż swój wkład w rozwój tej ekstremalnej dyscypliny mieli również Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Simone Moro czy Adam Bielecki.

Jeżeli kogoś bardziej zainteresuje ta tematyka to wybór nir tylko książek, ale również filmów i artykułów rozszerzających jest bardzo duży, a sporo z nich zawarto w bibliografii znajdującej się na końcu.

8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku
Autor: Bernadette McDonald
Tłumaczenie: Andrzej Górka
Gatunek: biografia
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 20.01.2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Agora

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.