hotKsiążkirecenzja książka

Hobbit. J.R.R. Tolkien – Recenzja

Hobbit to pierwsza powieść napisana przez Johna Ronalda Reuela Tolkiena wprowadzająca czytelników do tajemniczej krainy zwanej Śródziemiem. Pierwszy raz wydana w 1937 roku, do chwili obecnej doczekała się tylko na naszym rynku wydawniczym kilkunastu wznowień w różnych przekładach. Obecnie za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka możemy zaopatrzyć się w najnowszą wersję, w pięknym twardym wydaniu z obwolutą oraz ilustracjami Alana Lee, która rewelacyjnie będzie się prezentowała obok nowych wydań Silmarillionu i trzech części Władcy Pierścieni.

Akcja powieści rozgrywa się w 2941 roku Trzeciej Ery w północnej części Śródziemia. Bohaterem jest młody hobbit – Bilbo Baggins. W jego prostym i poukładanym życiu pojawiają się nieznani przybysze, którzy wywracają jego egzystencję do góry nogami. Wyrusza wraz z nimi w niebezpieczną podróż do dawnej siedziby krasnoludów, którą przed wieloma latami zajął smok Smaug. Za nim jednak tam dotrą po drodze czeka ich cała masa niesamowitych przygód, które będą miały ogromne znaczenie także w latach późniejszych w okresie wojny o pierścień.
Hobbit nie jest powieścią długą w porównaniu choćby z trylogią Władcy Pierścieni. Niektórzy mogą nawet powiedzieć, że jest to krótka historia przeznaczona przede wszystkim dla dzieci. Nic bardziej mylnego, choć może się wydawać, że bajeczny świat ukazany przez Tolkiena faktycznie momentami jest infantylny. Oceniać go jednak trzeba również przez pryzmat czasów, w których został napisany. Ówcześnie wydarzenia ukazane w Hobbicie były na pewno pewnym nowym spojrzeniem na rodzący się gatunek. Trzeba pamiętać również, że poza dziecinnymi elementami, Tolkien umieścił w niej równie niesamowitą przygodę z pewnym pomysłem na fabułę, która do dzisiaj budzi zazdrość wielu twórców fantasy i dla wielu jest inspiracją.

Hobbit może i nie jest powieścią skomplikowaną i śmiało można zakładać, że gdyby Tolkien napisał ją w latach późniejszych, prawdopodobnie byłaby o wiele grubsza, a wydarzenia, o których tylko wspomina, opisane byłyby z ogromnym rozmachem. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to w pełni oszałamiająca opowieść dla młodego czytelnika, pełna niesamowitych przygód i bajecznych postaci, będąca zarazem pewnym wprowadzeniem do wydarzeń ukazanych we Władcy Pierścieni, którą każdy fan Śródziemia powinien znać.

Hobbit
Autor: John Ronald Reuel Tolkien
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: fantasy
Data wydania: 12 lutego 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.