komiksrecenzja komiks

Binio Bill i Sto Karabinów – recenzja

Wydawnictwo Kultura Gniewu wydaje kolejne tomy przygód najbardziej znanego polskiego kowboja. Mowa oczywiście o Biniu Billu, którego do życia powołał rysownik Jerzy Wróblewski. Przygody Billa pierwszy raz ukazały się w dodatku do Świata Młodych, a teraz nowe pokolenie młodych czytelników może odkrywać je w odrestaurowanej wersji.

Kolejny komiks zawiera dwie opowieści: Sto Karabinów i Śladami Kida Walkera. W pierwszej, tytułowej historii, nasz dzielny kowboj trafia do miasta Wind City. Tam będzie musiał stawić czoła człowiekowi, który chce wywołać wojnę z Indianami. Planuje dostarczyć im alkohol i karabiny. Binio oczywiście będzie musiał pokrzyżować ten niecny plan. W drugiej opowieści Binio rusza do miasta Shovel City. Grasuje tam banda Kida Walkera. Miejscowi nie mogąc sobie z nimi poradzić postanawiają wezwać na pomoc nieustraszonego stróża prawa. Sprawa nie jest jednak taka prosta, szczególnie że przestępcy poczynają sobie coraz śmielej. Porywają córkę lokalnego szeryfa. Dla Binia nie ma jednak rzeczy niemożliwych.

Binio Bill to opowieści, przy których rewelacyjnie mogą bawić się dorośli z sentymentem wracający do lektury z dzieciństwa, oraz dzieci, które w przygodach kowboja z Polski znajdą mnóstwo świetnej zabawy. Poza tym mnóstwo niesamowitych przygód okraszonych lekkim i przystępnym humorem będą gwarantem wspólnej rozrywki. Do tego dochodzi tu mnóstwo moralizatorskich przekazów, które pozbawione bezpośredniej i otwartej formy, sprawiają, że młodzi czytelnicy będą mogli wynieść z komiksu pewne wartości.
 

Poza tym wrażenie robi strona graficzna. Rewelacyjna rekonstrukcja najmocniej zauważalna jest dla osób, które mają lub chociaż znają oryginał. Różnica jest niesamowita. Obróbka polegała głównie na ponownym odnowieniu kreski, ale również na pogłębieniu palety barw. Kolory są wyraziste i intensywne, co oczywiście przekłada się na odbiór całości, a kreskówkowy charakter sprawia, że równie dobrze nadaje się dla najmłodszych.

Binio Bill i Sto Karabinów to kolejna porcja niesamowitych przygód dla małych i dużych czytelników. Sentymentalna przygoda zestawiona zostaje z dziecięcą chęcią poznania świata. Dobra zabawa gwarantowana, a przy okazji pewna nauka, która gdzieś między kolejnymi kadrami podświadomie trafia do najmłodszych.

Binio Bill i Sto Karabinów
Autor: Jerzy Wróblewski
Gatunek: komiks
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data premiery: 23 stycznia 2019

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.