komiksrecenzja komiks

Dobra dziewczynka – recenzja trzeciego tomu „Nienawidzę Baśniowa”

Gert z Baśniowa obdarzona jest zdecydowanie złą sławą. Wygląda jak niewinna, urocza dziewczynka, ale nie dajcie się zwieść jej ślicznym oczom. Bez mrugnięcia porąbałaby was na kawałki, a jakby trzeba było, to jeszcze i zjadła. Bo tak naprawdę Gertrude to dorosła już kobieta, która utknęła w ciele dziecka w cukierkowym świecie niczym Alicja w Krainie Czarów. Tylko, w przeciwieństwie do Alicji, Gerti jest zgorzkniałą i przesiąkniętą nienawiścią babką, która toporem chce sobie wyciąć drogę do domu.

Ale po dwóch tomach nieszanującego świętości komiksu Skottiego Younga, wypchanych po brzegi mordobiciem i wulgarnym słownictwem, nasza „mała” bohaterka zdaje sobie wreszcie sprawę, że nie da się uciec z Baśniowa zabijając wszystko, co stanie jej na drodze. Dziewczyna odkrywa, że kluczem do wyzwolenia jest dobro.

Nie bójcie się jednak, charakter komiksu się nie zmieni. Bycie dobrym w końcu wcale nie jest takie łatwe, a dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło. Wydaje się, że Skottie Young wraca w tym tomie na właściwy fabularny tor, posuwając historię do przodu i znów stawiając przed bohaterką konkretny cel. Próby „nawrócenia” Gertie przynoszą mnóstwo radości, bo przecież – jak można się spodziewać – nic nie będzie działo się po jej myśli. A Young pozwala sobie na coraz więcej. Nazwać Nienawidzę baśniowa komiksem kontrowersyjnym to mało powiedziane: seksualne aluzje, przełamywanie tabu, obśmiewanie wszystkiego, co tylko się da – to znak rozpoznawczy tej serii.
Powoli też autor rozwija świat przedstawiony, nawet jeśli nie ma w nim zbyt wiele do rozwijania, bo to przecież jedynie prosta i niewymagająca rozrywka. Tym razem poznamy dzieciństwo Larry’ego, odkryjemy nowe lokacje (między innymi coś na wzór konwentu fantastycznego) i wrócimy do starych bohaterów.

Po drugim tomie miałem pewne obawy co do tego, ile będzie można wycisnąć z dość mimo wszystko wątłej historii uwięzionej w Baśniowie Gertie, ale w najnowszej odsłonie autorowi udaje się fajnie posunąć fabułę do przodu i uzupełnić ją o kilka świetnych wątków (m.in. genezę Larry’ego). To bajecznie kolorowy i diabelnie wulgarny komiks, w którym dzieci zjadane są żywcem przez matkę, a dobro jest obrzydliwe. Słowem: popieprzona rozrywka!

Nienawidzę Baśniowa Tom 3: Grzeczna dziewczynka
Autor: Skottie Young
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Gatunek: Fantasy
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 26 czerwca 2019

 

 

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.